Przy ulicy Spokojnej 10 w Lublinie powstaje unikalna inwestycja na lubelskim rynku mieszkaniowym. Zabytkowy budynek dawnej szkoły zamieni się w nowoczesne Apartamenty Art Deco. O przestronnych mieszkaniach i wyjątkowej lokalizacji w centrum miasta opowiada nam Ewelina Pilaszewska, menager ds. inwestycji i sprzedaży w spółce Helvetia Investment.

Spokojna 10 to będzie najbardziej prestiżowy adres w Lublinie?

EP: Zdecydowanie tak. Takiej inwestycji na lubelskim rynku jeszcze nie było. W historycznym budynku z ubiegłego wieku powstają nowoczesne Apartamenty Art Deco. Blisko stuletnia kamienica zostanie odrestaurowana i stanie się jedną z wizytówek Lublina, na czym szczególnie nam zależało. Jej historyczny charakter podkreślą m.in. odwzorowane detale architektoniczne na elewacji, wysokie stropy, a nowe okna zachowają swoją pierwotną wielkość. Staramy się również, by został zachowany element dekoracyjny jakim jest płaskorzeźba orła umieszczona tuż nad wejściem.

Na co zwracają uwagę Klienci?

EP: Przede wszystkim na grube mury z prawdziwej cegły, wypalanej z lubelskiej gliny oraz wysokie mieszkania, nawet do 3,70 m. Dużą zaletą Apartamentów Art Deco są też duże okna ze szprosami, charakterystycznym elementem okien zabytkowych, podkreślających dawny charakter budynku. Na fasadzie budynku zostaną zachowane lizeny, stanowiące obecnie niezwykły element dekoracyjny.

Podczas przebudowy zostanie zachowany charakter budynku?

EP: Projekt zakłada rewitalizację oraz przebudowę historycznego budynku z zachowaniem jego wyjątkowego charakteru, a nad większością prac opiekę sprawuje konserwator zabytków. Sama przebudowa i rewitalizacja jest procesem trudnym i bardziej kosztownym niż budowanie od nowa, nie mniej jednak decydujemy się na podniesienie standardu wykończenia i wprowadzenie udogodnień takich jak balkony, winda czy parking podziemny, które jak wiemy w starym budownictwie nie występują. Dużą wartością inwestycji będzie połączenie przedwojennego klimatu z dostosowaniem do współczesnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Wnętrza części wspólnych inspirowane będą stylem art deco i wykonane w nowoczesnym, wysokim standardzie.

Ile mieszkań powstanie przy Spokojnej 10?

EP: Zaprojektowaliśmy łącznie 53 mieszkania o powierzchni od 25,13 do 80,23 mkw. oraz 4 lokale usługowe o powierzchniach od 33,07 do 80,53 mkw. Na uwagę zasługuje również ostatnia kondygnacja budynku, która zyska użytkowy charakter. Postanowiliśmy zmodernizować strych dawnej szkoły tak, żeby powstały tam wysokie mieszkania z bardzo dobrym doświetleniem z okien dachowych. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie, które będzie wymagało od nas nadania wnętrzom nowych wysokości na poszczególnych piętrach.

Co jeszcze wyróżnia tę inwestycję?

EP: Z pewnością wielkim atutem jest lokalizacja w centrum miasta, blisko największego parku miejskiego, instytucji kultury, uczelni, czy dużych sklepów. Warto jednak dodać, że jest to wyjątkowo cicha i spokojna okolica, co sprawia, że będzie to idealne miejsce do zamieszkania oraz doskonała lokata kapitału. Cieszy nas również, że osoby zainteresowane Apartamentami Art Deco w odrestaurowanym budynku to osoby świadome jego wartości historycznej. Doceniają wyjątkowość i niepowtarzalny charakter obiektu, ale nie bez znaczenia jest dla nich prestiżowy adres inwestycji.

RYS HISTORYCZNY

Budynek został zaprojektowany w 1928 roku przez wybitnego architekta miasta Ignacego Kędzierskiego z przeznaczeniem na szkołę żeńską. Obiekt wzniesiono w latach 1929-1933 jako czterokondygnacyjny gmach reprezentujący monumentalizm pochodzenia klasycystycznego. Do niedawna był siedzibą Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych. Po rewitalizacji będzie pełnił funkcję mieszkalną z częścią usługową w parterze oraz garażem podziemnym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments