W czwartek (29 sierpnia) w Klubie Wspinaczkowym Kotłownia odbyło się spotkanie z Aleksandrą Mirosław, polską zawodniczką wspinaczkową, która w tym roku obroniła wywalczony w 2018 roku w Innsbrucku, tytuł mistrzyni świata we wspinaczce.

Spotkaniu towarzyszyli młodsi uczestnicy klubu „Kotłownia”, w którym Ola regularnie odbywa treningi, oraz który reprezentuje podczas największych mistrzostw. Zawodniczka odebrała też gratulacje od prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka i wiceprezydent Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak.

– To zaszczyt i ogromna radość mieć w naszym mieście takich sportowców. Mamy świadomość tego, ile wysiłku i poświęceń ich to kosztuje. Rozumiemy jak ciężką pracę mają za sobą, dlatego z całego serca gratulujemy – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

– Stawiamy na sport, chcemy kreować wizerunek miasta sportu. Zawodników z takimi sukcesami zazdroszczą nam inne miasta – dodał prezydent Krzysztof Żuk.

Aleksandra Mirosław to polska zawodniczka specjalizująca się we wspinaczce sportowej, sklasyfikowana na 13. miejscu światowego rankingu IFSC. 17 sierpnia 2019. w japońskim mieście Hachioju obroniła, wywalczony w ubiegłym roku Innsbrucku, tytuł mistrzyni świata we wspinaczce (po 15-metrowej pionowej ściance na czas). Jest pierwszą Polką, która w przyszłym roku wystąpi w nowej dyscyplinie olimpijskiej na igrzyskach w Tokio.

Lublinianka w biegu finałowym rezultatem 7,13 ustanowiła nowy rekord Polski, a uzyskany wynik był tylko o 0,03 s. słabszy od rekordu świata. W kombinacji Aleksandra zajęła 7 miejsce. – Mój sukces to sukces wielu osób, z którymi współpracuję. Miasto Lublin dołożyło swoją cegiełkę, dzięki czemu zdobycie medalu okazało się łatwiejsze – podkreśla mistrzyni.

– Przed nami trudny rok, pełen wyzwań. Rozpoczęliśmy już odpowiednie treningi i jesteśmy dobrej myśli – dodaje trener, Mateusz Mirosław.

W Tokio zawodniczka będzie rywalizować w kombinacji, która oprócz sprintu składa się także z dwóch innych konkurencji: prowadzenia i boulderingu. Prowadzenie polega na tym, że trzeba wyjść po pionowej ściance jak najwyżej, a bouldering, konkurencja najbardziej skomplikowana, polega na pokonaniu czterech czterometrowych przeszkód z jak najmniejszą liczą błędów, czyli upadków.

Aleksandra Mirosław pochodzi z Lublina. Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, jednocześnie pracuje w szkole podstawowej, gdzie uczy wychowania fizycznego. Wspinaczkę sportową uprawia profesjonalnie od 11 lat. Jest zawodniczką Klubu Wspinaczkowego Kotłownia w Lublinie.

Fot. Aleksandra Szyszko

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments