Od 1 lutego Unijny Certyfikat Covid-19 potwierdzający szczepienie przeciwko koronawirusowi będzie ważny nie 12 miesięcy, a już tylko 9. Skróceniu ulegną paszporty covidowe nie tylko osób, które przyjęły ostatnią dawkę szczepionki już po tym terminie, a także tych, którzy zaszczepili się wcześniej.

Certyfikat covidowy jest przydatny m.in. podczas podróży, gdyż osoby zaszczepione pełną dawką na ogół nie muszą dodatkowo wykonywać testów na koronawirusa. Nie obowiązuje je również kwarantanna związana z podróżowaniem.

Ile jest ważny certyfikat?

Do 31 stycznia 2022 roku po zaszczepieniu pełnym cyklem twój UCC był ważny rok. Od 1 lutego ważność certyfikatu będzie wynosić 270 dni, czyli dokładnie 9 miesięcy. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia. Jeśli jednak zaszczepiłeś się przed 1 lutym, np. w styczniu 2022 roku wtedy certyfikat również ważny jest 9 miesięcy od daty przyjęcia ostatniej dawki. Dotyczy to również dawki przypominającej.

W praktyce oznacza to to, że jeśli ktoś zaszczepił się 1 czerwca 2021 roku to jego certyfikat ważny do 1 marca 2022 roku. Jeśli ostatnie szczepienie przyjęto 30 stycznia 2022 roku wtedy certyfikat COVID jest ważny do 30 października 2022 roku.

Jeśli otrzymałeś certyfikat po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 wtedy jest on ważny tyle co test, czyli 48 godzin. Jeśli jesteś ozdrowieńcem wtedy Twój certyfikat ważny będzie 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu, czyli dokładnie pół roku. W praktyce oznacza to to, że jeśli otrzymałeś pozytywny wynik testu 1 stycznia wtedy certyfikat ważny jest do 1 czerwca 2022 roku. Jednak niektóre kraje honorują jedynie pełny cykl szczepienia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments