Kwaśnicy nie należy mylić z popularnym w naszym kraju kapuśniakiem, gdyż do kapuśniaku dodaje się jarzynki, a do w kwaśnicy nie. Podstawą dobrej kwaśnicy podhalańskiej jest kapusta kiszona, mięso oraz grzyby. Kwaśnica musi być bardzo kwaśna, dlatego oprócz samej kapusty, powinno się do zupy dodać obowiązkowo sok z kiszenia. Kwaśnicę najlepiej serwować z chlebem oraz porcją żeberek. Smacznego!

Składniki:

700 g baraniny z kością (wołowiny)

250 g kapusty kwaszonej

5 grzybów suszonych

4 ziemniaki

1 cebula

2 ząbki czosnku

Kilka ziaren ziela angielskiego

Sól, pieprz

Przygotowanie:

Mięso opłukać, zalać zimną, osoloną, gotować do miękkości na małym ogniu. Po ugotowaniu mięso wyjąć, oddzielić od kości i wyporcjować. Wywar odcedzić.

Grzyby opłukać, namoczyć w letniej, przegotowanej wodzie, ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyły. Po ugotowaniu odcedzić i pokroić w cienkie paseczki. Cebulę i czosnek obrać, opłukać, cebulę drobno posiekać, czosnek rozetrzeć z solą.

Kapustę lekko odcisnąć, grubo posiekać, zalać mięsnym wywarem i wraz z cebulą i przyprawami ugotować do miękkości. Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, pokrajać w kostkę i ugotować w oddzielnym garnku.

Do gotującej się kapusty dodać grzyby wraz z wywarem, mięso, ziemniaki oraz czosnek roztarty z solą, całość wymieszać i zagotować.

* Wariant z żeberkami:

Wywar ugotować z żeberek, mięso oddzielić od kości i dodać do zupy. Podawać z osobno ugotowanymi ziemniakami.

* Do kwaśnicy warto dodać kminek oraz majeranek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments