Wzmacnia kości i odporność, poprawia nastrój i chroni serce. Jej niedobór może objawiać się zmęczeniem, wahaniami nastroju, problemami ze zdrowiem zębów i dziąseł, a nawet problemami ze snem. Witamina D, nazywana witaminą słońca, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Witamina D pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Aby mogła je pełnić prawidłowo, musi być dostarczana do organizmu w odpowiednich dawkach. Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy D w organizmie może zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D zwykle dochodzi w wyniku przyjęcia w nadmiarze preparatów witaminowych. Niedobór jest natomiast wynikiem niewystarczającej ekspozycji na słońce. By powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu, pod warunkiem odkrycia około ¾ ciała. Jednak kremy z filtrem stosowane wiosną i latem oraz brak słońca jesienią i zimą wpływają na niewystarczający proces produkcji witaminy D w skórze.

Objawy niedoboru witaminy D to: bóle kostno-mięśniowe, choroby przyzębia, utrata apetytu, biegunka ,bezsenność, zaburzenia widzenia, niesmak i pieczenie w jamie ustnej i gardle. U niemowląt pojawia się nadmiernie płaska główka z tyłu (na skutek rozmiękania kości czaszki), a na czole mogą pojawić się wypukłe guzy czołowe. Opóźnia się także proces zrastania ciemiączka. Z kolei na skutek krzywicy żeber i słabości mięśni brzucha dziecko może mieć tzw. „żabi” brzuszek (gdy leży, brzuszek rozlewa się na boki).

Niedostateczna ilość witaminy D przyczynia się do rozwoju krzywicy u małych dzieci, a u dorosłych może wywołać osteoporozę i tzw. osteomalację, czyli rozmiękanie kości. W wyniku niedoboru słabnie też siła mięśni, co może prowadzić do problemów z chodzeniem oraz pojawienia się bolesnych kurczy.

Ponadto niedobór witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób zapalnych, autoimmunologicznych oraz nowotworów. Niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia.

O przedawkowaniu witaminy D mówimy, gdy organizm otrzyma cztery razy większą dawkę od zalecanej. Objawy nadmiaru witaminy D w organizmie to: utrata apetytu, nudności, zwiększone uczucie pragnienia, osłabienie, wzmożone oddawanie moczu, pocenie się, biegunka, wymioty, świąd skóry, ból głowy i oczu. U osób z nadmiarem witaminy D zwiększa się ryzyko zachorowania na kamicę nerkową oraz kamicę pęcherzyka żółciowego. Przedawkowanie witaminy D prowadzi do zakłócenia pracy serca. Dzieje się tak, ponieważ w wyniku nadmiaru witaminy D w tkankach odkłada się wapń. Przedawkowanie witaminy D jest również niebezpieczne dla płodu, gdyż może powodować jego deformacje, a także choroby kości u noworodka.

Ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych po wchłonięciu witaminy D z jedzenia lub po ekspozycji na słońce jest bardzo niskie. Może się pojawić, jeśli zbyt długo przyjmujemy suplementy w zawyżonych dawkach. Dlatego też suplementy diety z witaminą D należy stosować pod kontrolą i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Więcej na temat witaminy D przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments