Cielęcina jest jednym z najzdrowszych mięs. Zawiera witaminy z grupy B, żelazo, jest lekkostrawna i zaliczana ze względu na niewielką zawartość tłuszczu, do mięs dietetycznych. Ze względu na swoją delikatność nie wolno cielęciny solić ani pieprzyć przed obróbką, należy również unikać aromatycznych przypraw, takich jak liście laurowe i ziele angielskie. Smacznego!

Steki cielęce sauté

Składniki:

600 g cielęciny bez kości

3 łyżki mąki

1/3 kostki smalcu

2 łyżki masła

sól, pieprz

Przygotowanie:

Mięso opłukać, obrać z błon i powięzi, pokrajać nieco ukośnie w poprzek włókien na dość grube plastry. Rozbić je tłuczkiem zwilżonym wodą do grubości 1 cm; uformować nożem okrągłe steki o średnicy 8-10 cm.

Bezpośrednio przed smażeniem steki obtoczyć w mące.

Rozgrzać smalec i smażyć z obu stron na rumiano, na każdy położyć kawałek masła i dosmażyć na mniejszym ogniu. Posolić i popieprzyć do smaku. Gotowe steki położyć na ogrzanym półmisku, polać tłuszczem ze smażenia.

Steki cielęce po neapolitańsku

Przy dosmażaniu steków dodać pokrojoną w cienkie plasterki cebulę i drobno posiekany czosnek (1-2 ząbki czosnku). Gotowe steki ułożyć na półmisku, polać 1 szklanką sosu pomidorowego, posypać posiekaną natką pietruszki.

Steki cielęce po kasztelańsku

Na patelni po smażeniu steków usmażyć kilka plasterków wędzonego boczku oraz tyle samo kawałków nerki cielęcej, przesmażyć. Na każdy stek położyć po plasterku usmażonego wędzonego boczku i nerki cielęcej. Spiąć wykałaczkami.

Steki cielęce z dodatkami

Steki po usmażeniu można poddusić z dodatkami pomidorów lub zielonego groszku, podlanych bulionem lub białym wytrawnym winem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments