Śladami tradycji mieszczańskich i praw miejskich – taką trasą mogą przejść turyści zwiedzający Stare Miasto w Lublinie. Poszczególne punkty nowego szlaku turystycznego nawiązują do miejsc świadczących o kolejnych etapach rozwoju Lublina, a cały spacer przenosi do średniowiecznego i nowożytnego miasta dzięki ścieżce audio!

Lublin to miasto z ponad 700-letnią historią. Powszechnie znane są fakty dotyczące wielkich wydarzeń, historia zabytków, a także lokalne podania i legendy. Nowy szlak turystyczny „Śladami tradycji mieszczańskich i praw miejskich” to nowe spojrzenie na dzieje Lublina – z perspektywy jego dawnych mieszkańców.

Na szlaku znalazło się 10 nieprzypadkowych miejsc. Wybrali je i opisali lubelscy znawcy historii, architektury i archeologii. Trasa prowadzi od Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką, nieistniejącą farę, dalej kościół ojców dominikanów, kamienicę Lubomelskich, Trybunał Koronny i Bramę Krakowską. Dwa ostatnie zabytki znajdują się poza Starym Miastem – kościół pw. św. Ducha i nieistniejący już szpital tego samego imienia, a także Archikatedra Lubelska.

Spacer wzdłuż wymienionych miejsc to podróż przez średniowieczny i nowożytny Lublin. Ujęte w szlaku historie opowiadają dzieje nie tylko miasta, ale i poszczególnych miejsc z naciskiem na ich związek z zasadami lokacji na prawie magdeburskim i innych prawach oraz przywilejach, a także istotną rolę w kształtowaniu się tradycji mieszczańskich.

Szlak oznaczony jest w przestrzeni tablicami, na których znajdują się kody QR pozwalające na odsłuchanie historii poszczególnych zabytków. Sam szlak ma formę audio i dostępny jest po pobraniu aplikacji Turystyczny Lublin. Nagrania zostały wzbogacone o odgłosy kojarzące się z danym miejscem, przez co turysta może poczuć klimat dawnego Lublina.

Na podstawie szlaku powstała także wciągająca gra miejska dedykowana odbiorcom w każdym wieku. Dostępna jest w Centrum Inspiracji Turystycznej w Lublinie, w dwóch językach: polskim i angielskim.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments