Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę budynku Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki w ramach projektu utworzenia Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ. Projekt stanowi pierwszy element Strategicznych Kierunków Rozwoju SPSK nr 4 w Lublinie.

– Jesteśmy największym szpitalem klinicznym. Dysponujemy ponad 800 łóżkami, a co roku hospitalizujemy ponad 55 tys. osób i wykonujemy blisko 20 tys. operacji. Udzielamy ponad 120 tys. porad specjalistycznych i ambulatoryjnych – mówi dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor naczelny SPSK nr 4 w Lublinie. – To pokazuje, jak istotną rolę pełnimy w opiece zdrowotnej. To co robimy i czym się zajmujemy na co dzień staramy się rozwijać. Plan, który mamy na najbliższe lata dotyczy wielu istotnych obszarów – dodaje.

Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki SPSK nr 4

Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza to budowa Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki stanowiącego nową lokalizację ośrodka stacji dializ połączonego z istniejącym budynkiem w sposób zapewniający swobodny transport i ruch chorych wewnątrz szpitala. To również zwiększenie stanowisk hemodializ z 13 do 19, w tym utworzenie stanowisk dla pacjentów zakaźnych oraz zakup wyposażenia. Jest to obecnie realizowana inwestycja.

W wyniku tych prac powierzchnia użytkowa zostanie zwiększona z 720 m kwadratowych do 1054 m kwadratowych. Obecna przestrzeń pełniąca funkcję oddziału wynosi zaledwie 250 mkw. Budynek zostanie zlokalizowany blisko wejścia do szpitala od strony Izby Przyjęć Planowych. Nowa lokalizacja zapewni lepszą komunikację wewnętrzną z nefrologią (poprzez łącznik – przyp.red.), a także z pozostałą częścią szpitala poprzez istniejący tunel na poziomie niskiego parteru.

Głównymi zaletami metody dializy otrzewnowej z punktu widzenia pacjenta jest między innymi aktywne uczestnictwo w procesie leczenia, zachowanie dobrej jakości życia, możliwość dostosowania leczenia do trybu życia, a także kontynuacja zatrudnienia i niezależność od stacji dializ dzięki możliwości prowadzenia leczenia nerkozastępczego w domu, a w wielu przypadkach brak konieczności stosowania restrykcyjnej diety.

Obecnie został wykonany projekt budowlany oraz złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. – Modernizacja budynku jest konieczna, ale też stawia przed nami wiele wyzwań. Chcemy zrobić przestrzeń bardziej nowoczesną, która będzie miała odpowiednie warunki do leczenia – zaznacza dyrektor naczelny.

Oddział Nefrologii SPSK nr 4

Druga część projektu zakłada przebudowę i modernizację istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii. Będzie to między innymi utworzenie izolatek do hospitalizowania pacjentów zakaźnych, zwiększenie liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesienie ośrodka dializ otrzewnowych. Ta część inwestycji będzie realizowana po zakończeniu realizacji pierwszej części projektu.

W wyniku tej inwestycji zwiększona zostanie powierzchnia z 472 do 722 mkw. Szacowany koszt zadania wynosi 26,6 mln zł.

Kto za to płaci?

Szpital realizuje inwestycję dzięki środkom finansowym, które pochodzą z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia oraz środków własnych w ramach umowy zawartej 24 września ubiegłego roku na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ”.

Zakończenie prac pierwszej i drugiej części tej inwestycji jest zaplanowane na 2024 rok. Cała inwestycja ma zostać zakończona w 2026 roku.

Co się jeszcze zmieni?

Przy szpitalu powstaje obecnie spory parking. – Budujemy również bardzo nowoczesny parking w okolicach naszego szpitala. Znajduje się on obok Centrum Symulacji Medycznej. Tempo prac jest bardzo szybkie i jest to nasza uczelniana inwestycja, która ma wesprzeć infrastrukturę komunikacyjną wszystkich naszych szpitali – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Dalsza część inwestycji rozwoju szpitala zakłada budowę budynku wielokondygnacyjnego o powierzchni całkowitej 14,5 tys. mkw., która służyć będzie Uniwersyteckiemu Centrum Podstawowej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej. W budynku będzie się znajdować między innymi archiwum szpitala (230 m kwadratowych), garaż podziemny (3 747 m kwadratowych), apteka szpitalna (1600 m kwadratowych), jak i ambulatoryjne podawanie leków (456 m kwadratowych).

Dodatkowo rozwinięta zostanie struktura w zakresie Uniwersyteckiego Centrum Urazowego. Inwestycja obejmie SOR (26 łóżek), Blok Operacyjny obejmujący 3 sale operacyjne, Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (14 łóżek), a także Kliniczny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej (23 łóżka).

Ważnym elementem inwestycji będzie także Wschodnie Centrum Chorób Układu Nerwowego. Budynek będzie miał powierzchnię całkowitą 5,6 tys. m kwadratowych i będzie on przystosowany do świadczenia świadczeń medycznych w dziedzinie chorób układu nerwowego. Inwestycja ta jest odpowiedzią na potrzeby Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, a także Klinicznego Oddziału Udarowego i Wczesnej Rehabilitacji Pourazowej.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments