Coraz więcej osób decyduje się na studia w Lublinie. Na dziewięciu uczelniach wyższych studiuje w sumie 65 tysięcy osób, które mogą przebierać w ponad dwustu kierunkach. Wybór jest ogromny, a i nowości nie brakuje. Sprawdziliśmy, co na przyszły rok akademicki przygotowały nasze Alma Mater.

Z powrotem
Następny

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

UMCS w Lublinie jest jedną z najbardziej obleganych publicznych uczelni wyższych po tej stronie Wisły. Na wszystkich wydziałach tej uczelni studiuje ponad 22 tysiące studentów. Mogą kształcić się w kierunkach humanistycznych, ścisłych i artystycznych. Największym zainteresowaniem wśród kandydatów od lat cieszą się wykładane na UMCS Prawo, Psychologia, Finanse i Rachunkowość, Bezpieczeństwo Wewnętrzne, Anglistyka i Logistyka.

– Nasza Uczelnia kształci na 11 wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród 80 kierunków i ponad 250 specjalności. Chętnych zapraszamy także na studia podyplomowe, doktoranckie oraz kształcenie w języku angielskim – rekomenduje Katarzyna Kozielewicz z biura prasowego UMCS.

Na rok 2018/2019 uniwersytet przygotował wiele nowości. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się dwa zupełnie nowe kierunki anglojęzyczne na studiach drugiego stopnia. Pierwszym z nich jest Education and Therapy (Edukacja i Terapia) z trzema specjalizacjami: Edukacja dzieci i młodzieży ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, Terapia zajęciowa, Rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami, drugim zaś, to unikatowy w skali kraju Intercultural communication in education and the workplace (komunikacja międzykulturowa w edukacji i na rynku pracy), realizowany w ramach programu „Zintegrowany UMCS” na Wydziale Humanistycznym. Obydwa kierunki są bezpłatne również dla cudzoziemców.

W roku akademickim 2018/2019 UMCS uruchomi studia drugiego stopnia na kierunku Inżynieria nowoczesnych materiałów. Studenci nauczą się tutaj jak je wykorzystać, wyprodukować i badać. Wśród polecanych kierunków są również Chemia czy Technologie fotoniczne i światłowodów. – Jest to przyszłościowy kierunek, będący bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i działań podejmowanych w ramach wspólnego przedsięwzięcia Lubelska Wyżyna Technologii Fotonicznych. – mówi Katarzyna Kozielewicz.

Nowością dla studentów zaocznych drugiego stopnia jest natomiast specjalność Chemia materiałowa. Jej uczestnicy będą pracować nad biomateriałami, implantami kostnymi czy sztucznymi zastawkami. Dla biologów drugiego stopnia powstała specjalizacja Bioanalityka, której ukończenie umożliwi absolwentom pracę w różnego typu laboratoriach badawczych.

Nie zabraknie też czegoś dla humanistów. Na rusycystyce UMCS wprowadza dodatkową specjalność: Język rosyjski z językiem angielskim w obsłudze ruchu granicznego. Jest to świetna propozycja dla osób, które chciałyby pracować jako specjaliści ds. ruchu granicznego i obsługi celnej (celnik, agent celny). Natomiast na kandydatów planujących prowadzić działalność gospodarczą na terenie Polski i Ukrainy przygotowano kierunek Ukrainistyka i specjalności Język ukraiński w biznesie oraz Język ukraiński w obsłudze administracyjno-celnej i turystycznej.

– Nową specjalizację – International Institutions – proponujemy dla studentów II stopnia kierunku International Relations. W jej ramach będziemy kształcić przyszłych pracowników instytucji i organizacji międzynarodowych – zachęca Kozielewicz.

Ważne!

  • Rekrutacja na UMCS rozpoczęła się 16 kwietnia i potrwa do 6 lipca. Wyjątkiem są kierunki, na które obowiązują egzaminy wstępne – w ich przypadku rejestracja zostanie zamknięta już 25 czerwca.

  • Listy rankingowe oraz listy osób zakwalifikowanych na studia zostaną ogłoszone
    11 lipca w budynkach poszczególnych wydziałów oraz przesłanie informacji
    na prywatne konta kandydatów w systemie IRK.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
AgnieszkaD
AgnieszkaD
5 lat temu

Studia podyplomowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się dokształcać. Coraz częściej studia podyplomowe są oferowane przez polskie uczelnie i znacznie zyskują na popularności. Aby dowiedzieć się więcej o tego typu studiach dostępnych w polskich miastach, w tym w Lublinie, warto odwiedzić stronę: https://www.studiapodyplomie.pl/pl-PL/studycities/studia-podyplomowe/miasta-akademickie/city/lublin. Mnóstwo ciekawych informacji o studiach podyplomowych w jednym miejscu.