Coraz więcej osób decyduje się na studia w Lublinie. Na dziewięciu uczelniach wyższych studiuje w sumie 65 tysięcy osób, które mogą przebierać w ponad dwustu kierunkach. Wybór jest ogromny, a i nowości nie brakuje. Sprawdziliśmy, co na przyszły rok akademicki przygotowały nasze Alma Mater.
Politechnika Lubelska
Od kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na inżynierów, co przekłada się na popularność kierunków technicznych. Politechnika Lubelska oferuje kandydatom ponad cztery tysiące miejsc na dwudziestu kierunkach kształcenia. – Współczesna linia produkcyjna coraz mniej kojarzy się ze zdjęciem z fabryki Forda, na którym ubrani w kombinezony robotnicy montują kolejne elementy karoserii do ramy Forda T. Dzisiaj w wielu miejscach pracy roboty przemysłowe przestały być alternatywą dla człowieka, a stały się niezastąpione. Na przykład w przemyśle spożywczym czy farmaceutycznym zasadą jest brak dostępu człowieka do produktu, wszystkie operacje wykonywane są automatycznie przez maszyny – zauważa dr inż. Radosław Cechowicz z Katedry Automatyzacji Politechniki Lubelskiej.
Dużym zainteresowaniem studentów od lat niezmiennie cieszą się Informatyka, Budownictwo, Architektura, Finanse i rachunkowość oraz Mechatronika. Na zgodę MNiSW
na uruchomienie czeka Inżynieria logistyki na Wydziale Zarządzania, a już od października studenci pierwszego stopnia będą mogli uczęszczać na zajęcia z robotyzacji procesów
na Wydziale Mechanicznym.
– Zdobytą wiedzę i umiejętności studenci będą mogli wykorzystać podczas zajęć projektowych. Będą polegały na rozwiązaniu konkretnego problemu robotyzacji procesu wytwórczego, zaczynając od pomysłu, poprzez projekt i opracowanie dokumentacji, a na wykonaniu i sprawdzeniu poprawności działania systemu kończąc – mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki z Instytutu Technologicznych Systemów Informacyjnych.
Ważne!
-
W poniedziałek 21 maja 2018 r. rusza elektroniczna rejestracja kandydatów na studia na Politechnice Lubelskiej. Kandydaci rejestrują się na stronie internetowej uczelniwww.pollub.pl.
-
Rejestracja na studia stacjonarne zakończy się 3 lipca. Wyjątkiem jest kierunek architektura, tutaj rekrutacja potrwa do 22 czerwca, z uwagi na obowiązkowy egzamin z rysunku, który odbędzie się 3 i 4 lipca.
Studia podyplomowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą się dokształcać. Coraz częściej studia podyplomowe są oferowane przez polskie uczelnie i znacznie zyskują na popularności. Aby dowiedzieć się więcej o tego typu studiach dostępnych w polskich miastach, w tym w Lublinie, warto odwiedzić stronę: https://www.studiapodyplomie.pl/pl-PL/studycities/studia-podyplomowe/miasta-akademickie/city/lublin. Mnóstwo ciekawych informacji o studiach podyplomowych w jednym miejscu.