Styczeń to dla roślin w naszym ogrodzie czas spoczynku zimowego. Warto ten czas wykorzystać z myślą o nadchodzącej wiośnie. Podpowiadamy, jakie prace powinniśmy wykonać w styczniu.

Zabezpieczenie drzew i krzewów

Kiedy temperatura spada poniżej -5⁰C musimy pomyśleć o osłonięciu roślin w naszym ogrodzie. W styczniu co jakiś czas sprawdzamy, czy okrycie roślin wrażliwych na zimno nie uległo uszkodzeniu, np. przez wiatr. Gdy spadnie śnieg, jego nadmiar należy strząsać z drzew i krzewów iglastych, aby zapobiec zdeformowaniu bądź rozłamaniu koron i wyłamywaniu gałęzi.

Styczeń to również dobry miesiąc na bielenie wapnem pni drzew owocowych i owinięcie słomą lub tekturą pni drzew ozdobnych. Bielenie drzew zapobiegnie powstającym na skutek silnego ogrzania w słoneczne dni uszkodzeniom pni drzew. Osłon nie wymagają drzewa, których pnie są porośnięte pnączami.

Zabezpieczenie bylin i roślin cebulowych

W styczniu sprawdzamy również regularnie, czy osłony na bylinach nie uległy uszkodzeniu. Jeżeli prognoza zapowiada silne i długie mrozy, warto dołożyć dodatkową warstwę okrywającą. Coraz częściej styczeń jest mroźny, ale bezśnieżny, a taka pogoda stanowi niebezpieczeństwo, szczególnie dla roślin zimozielonych. Pod koniec stycznia można rozpocząć pędzenie roślin cebulowych (takich jak: tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy).

Trawnik w styczniu

Wymaga dodatkowej uwagi jeżeli pada śnieg. Nie powinno się dopuścić do jego zalegania na trawniku, ponieważ wtedy dostęp tlenu do trawy jest mocno ograniczony, a pozbawione tlenu rośliny mogą chorować. Śnieg lepiej zgarniać pod drzewa. Dzięki temu trawnik nie będzie nam pływał po roztopach, a drzewa będą mieć więcej wilgoci. Po stopnieniu śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu.

Iglaki zimujące na tarasie i balkonie

Iglaki, które po zimie chcemy zasadzić, najlepiej ustawić donice w cieniu przy wschodniej lub zachodniej ścianie budynku żeby mocne, południowe słońce nie przerwało ich snu zimowego. Ponieważ ziemia w donicach szybciej wysycha, trzeba pamiętać o tym, żeby w czasie cieplejszych dni sprawdzać, czy jest dostatecznie wilgotna.

Kompost

Nie ma przeszkód, aby i w styczniu dokładać do kompostu resztki kuchenne. Jednak, jeżeli temperatura spadnie poniżej zera, okrywa się pryzmę kompostu matami słomianymi, aby nie dopuścić do zahamowania procesów przemiany materii organicznej.

Kalendarz prac ogrodniczych w styczniu znajdziecie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments