Święto Matki Bożej Zielnej. Odpust w lubelskim skansenie (program)

0
915

W czwartek (15 sierpnia) w lubelskim skansenie odbędzie się odpust w ramach święta Matki Bożej Zielnej. Kramy ugną się od dewocjonaliów, słodyczy i zabawek, a pracownicy muzeum przypomną o znaczeniu tego święta dla polskiej wsi.

Odpust jest przywołaniem tradycji dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Miejscem uroczystości odpustowych będzie więc muzealny zespół sakralny i rynek miasteczka w pobliżu kościoła z Matczyna. W tej części rynku rozstawione zostaną kramy odpustowe ze współczesnymi pamiątkami, rękodziełem, zabawkami, słodyczami i produktami spożywczymi, wśród których nie zabraknie popularnych szczypek.

Obok współczesnych produktów pojawi się stragan z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów Muzeum – dewocjonalia, ozdoby, zabawki drewniane lub z metalu.

Nabożeństwo z okazji święta Matki Boskiej Zielnej odbędzie się w drewnianym kościele z Matczyna o godzinie 16. Po mszy odbędzie się uroczysta procesja.

Kiermasz ziołowo-miodowy

Kiermasz ziołowo-miodowy będzie dodatkową atrakcją odpustu. Znajdziemy go w sektorze Powiśle, nad stawem skansenu. Rozstawione tam będą kramy i stragany z miodami, olejami, octami winnymi, nalewkami, mydłami oraz świecami zapachowymi. Znajdziemy na nim również wyroby z lawendy oraz róży. Obok straganów z wyrobami ziołowymi będą stoiska z rękodziełem, zabawkami, pamiątkami, a także artykułami spożywczymi.

W „ogrodzie zmysłów”, utworzonym w zagrodzie z Janiszowa, będzie można zwiedzić zielarnię, sam ogród sensoryczny i skosztować orzeźwiających napojów z mięty, czarnego bzu oraz miodów i „miodku” z mniszka lekarskiego. Ponadto będziemy mogli zrobić pamiątkową fotografię w specjalnie przygotowanym na tę okazję „oknie ziołowym”.

Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Dla nich, przygotowano różnorodne gry i zabawy. Natomiast dla dorosłych konkursy w rozpoznawanie ziół, porady oraz odczyt „Historia ziołolecznictwa”.

Bilety na wydarzenie kupicie przy wejściu do Muzeum Wsi Lubelskiej przed wydarzeniem. Za bilet normalny zapłacicie 12 zł, a za ulgowy 6 zł.

Program wydarzenia

godz. 16:00:

– Msza św. z procesją i poświęceniem bukietów zielnych (Kościół z Matczyna)

godz. 12:00 – 17:00:
– kram z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów Muzeum Wsi Lubelskiej
– pokaz wyrobu tradycyjnych bukietów zielnych
– współczesne kramy odpustowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments