Festyn z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę dostępu do morza odbędzie się w sobotę (15 czerwca) nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. W programie między innymi pokazy, warsztaty i występy artystyczne, a to wszystko w ramach Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy.

– Przed II wojną światową Dni Morza przez osiem kolejnych lat odbywały się na terenie całej Polski. To były wydarzenia, które trwały kilka dni – mówi Dariusz Galicki, prezes zarządu Stowarzyszenia Społecznego Komitetu Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy „Na fali”.

Święto Morza i Bystrzycy łączy w sobie dwa podstawowe aspekty – dbałość o narodową historię oraz integrację rodzin podczas plenerowego festynu. Tegoroczna edycja ma szczególne znaczenie, bo w 2019 roku zbiega się ona z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę dostępu do morza. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele organizacji społecznych, służb mundurowych, kultury i sportu oraz uczniowie lubelskich szkół. Przewidziane są konkursy, wystawy, koncerty, w tym obowiązkowo żeglarskich szant.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wernisaż prac o tematyce morskiej i rzek lubelskich „Rzeki Lubelszczyzną Malowane”, który zaplanowano na wtorek (4 czerwca) w Domu Żołnierza. Wystawa będzie dostępna do 1 lipca.

Szczegółowy program

10:00 – rozpoczęcie festynu

10:00 – 17:00 – otwarcie „kajut”

10:00 – 15:00 – kajuta mundurowa (wojsko, policja, straż miejska)

11:30 – koncert Orkiestry Wojskowej z Lublina

12:00 – 13:00 – część oficjalna z udziałem lokalnych władz

13:00 – koncert chóru Kantynela

13:30 – powitanie Neptuna i jego świty

13:00 – 16:00 – kambus i mesa („Biesiada Żeglarska” i potrawa marynarska dla uczestników pikniku)

16:00 – 17:00 – zakończenie pikniku (podsumowanie, nagrody i dyplomy)

17:00 – 21:00 – wieczór szant i pieśni żeglarskich

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 lat temu

Super, na pewno będziemy z rodziną. Pogoda będzie to chętnie z dziećmi przyjdziemy 🙂