Już w sobotę, 25 maja, odbędzie się impreza dla miłośników wina. Rozpoczyna się 10. edycja Święta wina na Zamku w Janowcu. Poznamy tradycję winnic i uprawy winorośli. Odbędzie się korowód, degustacja win i wyjątkowe koncerty.

– Dlaczego Janowiec? Na terenie gminy mamy kilka winnic, są to winnice pokazowe na skalę europejską – tłumaczy wójt Jan Gędek.

Święto Wina na Zamku w Janowcu na stałe wpisało się już w majowy kalendarz, zarówno miejscowej ludności, jak i turystów przyjeżdżających w te regiony. Z roku na rok liczba odwiedzających tego dnia Zamek w Janowcu rośnie. Święto Wina jest lubianą imprezą przez rodziny z dziećmi.

Co roku impreza rozpoczyna się barwnym korowodem, który przechodzi uliczkami Janowca, spod kościoła parafialnego na dziedziniec Zamku. Tam, po odegraniu hejnału, następuje oficjalne rozpoczęcie. Wstęp na dziedziniec jest biletowany. Znajdują się tam stoiska lokalnych winnic, odbywa się też degustacja win powstałych w winnicach zrzeszonych w Stowarzyszeniu Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły.

– Impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników wina, którzy podziwiają zamek i degustują wino, które z roku na rok jest coraz lepsze i zdobywa liczne nagrody na konkursach winiarskich – mówił prezes stowarzyszenia Jerzy Zdrzałka.

Podczas wydarzenia czekają nas też koncerty oraz panele dyskusyjne prowadzone przez winiarzy i sommelierów. W zamkowym parku odbywa się część imprezy, na którą wstęp jest bezpłatny. Uczestnicy mogą tam wybrać się na Jarmark Janowiecki. Kilkanaście stoisk będzie oferować produkty lokalne i regionalne rękodzieło.

W parku znajduje się scena, na której równolegle do występów na dziedzińcu, będą odbywać się koncerty kapel ludowych, kół gospodyń wiejskich oraz taneczne zabawy. Organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla dzieci. Pośród drzew przewidziana jest strefa zabaw. Edukatorzy muzealni będą prowadzić warsztaty plastyczne i animacje. Będzie też strefa dla najmłodszych z kolorowankami i wielkimi, miękkimi klockami.

Podczas Święta Wina będą wystawione stoiska kulinarne, na których będzie można popróbować lokalnych specjałów. Dodatkowo będzie to okazja do wspólnego gotowania. Pani Agnieszka Filiks z Wili Filiks w Nałęczowie przygotuje na scenie dania, których składnikiem będą prezentowane wina z lokalnych winnic.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments