Szafa dobrych uczynków w Lublinie. Podziel się z potrzebującymi ubraniami

0
203

Mieszkańcy Lublina znów mają okazję, aby wypełnić szafę dobrymi uczynkami i pomóc potrzebującym. Tym razem akcja, realizowana przez Skende i Ikeę, ma na celu wsparcie kobiet.

Oprócz zbiórki ubrań inicjatywa promuje także profilaktykę raka piersi i regularne badania. Dlatego od 18 do 30 października na kobiety czekają bezpłatne warsztaty i spotkania. W tych dniach można też podzielić się z potrzebującymi swoimi ubraniami.

„Szafa dobrych uczynków” znajduje się obok wejścia do IKEA Café. W środku są wieszaki i pudełka, w których można zostawić dary. Zbierane są ubrania damskie. Ważne, aby były czyste, w dobrym stanie i nadawały się do noszenia. Zbiórka trwa od 18 do 30 października.

Zebrane rzeczy zostaną przekazane do Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Organizacja zajmie się segregacją i rozdysponowaniem ubrań do podopiecznych. Trafią one m.in. do kobiet w kryzysie bezdomności i kobiet z ubogich rodzin. Część ubrań wesprze także kiermasz charytatywny prowadzony przez Caritas.

W tym roku organizatorzy nieprzypadkowo zbierają właśnie damskie ubrania i uruchomili szafę w październiku – miesiącu poświęconym profilaktyce raka piersi. Wszystko po to, aby nagłośnić ważny temat, jakim są regularne badanie i dbanie o swoje zdrowie. Dlatego dodatkowo oprócz zbiórki ubrań, organizatorzy razem z partnerami, przygotowali bezpłatne warsztaty dla kobiet i spotkania ze specjalistami, którzy podpowiedzą, jak dbać o zdrowie, ale nie tylko.

Od 18 do 30 października panie będą mogły spotkać się ze Stowarzyszeniem Lubelskich Amazonek, które pokażą na specjalnym fantomie, jak prawidłowo zrobić samobadanie piersi – podstawowe badanie, które każda kobieta powinna wykonywać raz w mc w domu. W programie są też spotkania z dietetykiem, który opowie o tzw. superfood, czyli produktach, wpływających na odporność i układ nerwowy. Dodatkowo, będzie można skorzystać z warsztatów makijażu, spotkania na temat zasad dobrego snu oraz brafittingu. Aby wziąć udział wystarczy się zapisać.

Odwiedzając szafę dobrych uczynków każda kobieta będzie mogła też wziąć specjalną ulotkę – zawieszkę pokazującą krok po kroku, jak robić samobadanie piersi oraz kalendarz badań profilaktycznych, który przypomni o regularnym kontrolowaniu swojego stanu zdrowia.

To druga odsłona akcji. W marcu 2021 r. podczas wiosennej edycji, mieszkańcy Lublina zapełnili szafę skutecznie. Udało się zebrać aż 1,6 tony ubrań i ponad 100 kg środków kosmetycznych, które trafiły do samotnych matek i osób będących w kryzysie bezdomności.

Ideą akcji „Szafa dobrych uczynków” jest bezpośrednia, bezinteresowna pomoc dla potrzebujących, ale także działania mające na celu uświadomienie, że coraz częściej doświadczamy problemu nadmiaru rzeczy i gromadzeniu tych niepotrzebnych. Szafa dobrych uczynków to także przykład wcielania w życie pojęcia ekonomii dzielenia się i współpracy, która staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Inicjując akcję organizatorzy chcą zachęcić do tego, aby nie wyrzucać ubrań, ale dawać im drugie życie.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments