Już za 5 miesięcy szkoła przy ul. Berylowej powinna być gotowa i czekać na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym. Obecnie inwestycja dobiega końca, a pod koniec czerwca placówka zostanie wyposażona w specjalistyczny sprzęt.
Kompleks szkolno-kulturalny znajduje się obecnie w stanie surowym zamkniętym. Czteropiętrowy budynek to jedna bryła z osobnymi wejściami dla każdej z jednostek. Szkoła Podstawowa przy ul. Berylowej będzie tzw. szkołą czterociągową (po cztery klasy jednego rocznika), w której od przyszłego roku szkolnego uczyć się będzie 800 uczniów w 32 klasach (po 25 osób w każdej) oraz 150 dzieci w wieku przedszkolnym w 6-oddziałowej placówce przedszkolnej o powierzchni ponad 1 300 mkw.
W przedszkolu pojawią się trzy sale do zajęć ruchowych, z szatnią, zapleczem administracyjnym, pokojem logopedy, pokojem nauczycielskim i niezbędnym zapleczem sanitarnym.
Sala gimnastyczna z widownią przewidziana została na 337 miejsc, a aula na 310 osób. Nowoczesny trakt żywieniowy przewiduje możliwość wykonania 1300 posiłków, w tym 900 obiadów dziennie.
– Szkoła w tym miejscu jest niezbędna. Już od nowego roku szkolnego dzieci mieszkające w tej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy nie będą musiały dojeżdżać do przepełnionej Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Roztocze. Poprawi się nie tylko komfort nauki uczniów, ale także komfort pracy nauczycieli. Mieszkańcy dzielnicy zyskają natomiast ośrodek kulturalny, którego tak brakuje – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Do szkoły prowadzić będą dwie drogi dojazdowe: od ul. Berylowej, obok budowanego kościoła parafialnego, oraz nowa droga, wybudowana od ul. Jantarowej. Teren przed budynkiem zostanie zagospodarowany poprzez budowę placu, utwardzonych ścieżek pieszo-rowerowych, schodów terenowych, ścian oporowych i placu zabaw. Uzupełniony zostanie również o elementy zieleni, ogrodzenie oraz oświetlenie.
Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie przedstawiony projekt aktu założycielskiego dla nowej szkoły, organizacyjnie będącej zespołem szkół. Będzie to najbardziej nowoczesna placówka oświatowa w województwie lubelskim. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu to niemal 13 tys. mkw. Koszt budowy z wyposażeniem to kwota blisko 80 mln zł.
Fot. Materiały Urzędu Miasta Lublin