Zdarza się, że mimo starannej pielęgnacji nasze włosy są osłabione, łamią się lub wypadają. Na zdrowie i kondycję naszych włosów wpływa wiele czynników, z których tylko część zależy od ich pielęgnacji zewnętrznej. Dobra kondycja włosów i paznokci jest uzależniona od urozmaicenia diety. Również odpowiednie suplementy bywają pomocne w ich pielęgnacji. Sprawdziliśmy, co powinny zawierać.

Tabletki na włosy to uzupełnienie ich odpowiedniej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że zawsze pierwszym krokiem do zachowania ich dobrej kondycji powinna być dieta zbilansowana, dostarczająca różnorodnych składników i oparta na świeżych, nieprzetworzonych produktach. Witaminy i minerały opisane poniżej można uzupełniać również w sposób naturalny.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B, takie jak tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6), biotyna (B7) i inozytol (B8) są konieczne do wzrostu zdrowych włosów. Witaminy z tej grupy są odpowiedzialne za wzrost włosów, niedobór tych witamin może spowodować ich wypadanie.

Tiamina (B1) – jest ważnym elementem w procesie biosyntezy aminokwasów, z których zbudowane są włosy, ale też reguluje pracę gruczołów łojowych. Niedobór może prowadzić do szybszego przetłuszczania się włosów, a także do problemów z zapychaniem się porów i trądzikiem. Poza tabletkami znajdziesz ją w wątróbce, roślinach strączkowych drożdżach oraz orzechach.

Ryboflawina (B2) – odpowiada za rośniecie włosów i ich regenerację. W naturze znajdziesz ją w wątróbce, serach, migdałach, jajkach, łososiu, roślinach strączkowych i pełnoziarnistym pieczywie.

Niacyna (B3) – związana z metabolizmem składników odżywczych w celu uwolnienia energii oraz dostarczaniem odpowiedniej ilości składników pokarmowych i tlenu do skóry i włosów. Źródła naturalne: mięso, warzywa strączkowe, ziemniaki, nasiona słonecznika, drożdże.

Kwas pantotenowy (B5) – ma ogromny wpływ na włosy i może skutkować ich wypadaniem i siwieniem. Dodatkowo witamina B5 bierze udział w procesie tworzenia keratyny, która jest głównym białkiem budulcowym włosów. Znajdziesz ją w wątróbce, grzybach, awokado, jajkach, orzechach, mleczku pszczelim i bananach.

Witamina B6 – wspomaga proces tworzenia się nowych włosów. Warto jeść ciecierzycę, ziemniaki, banany i kaszę gryczaną.

Biotyna (B7) – wpływa na syntezę keratyny, czyli bezpośrednio na stan włosów, ich grubość, blask i sprężystość. Jej źródłem jest wątróbka, jaja, pieczywo pełnoziarniste, szpinak, pomidory, orzechy, ser.

Minerały

Minerały są tak samo ważne dla włosów, co witaminy. Ich niedobór może powodować poważne problemy z włosami.

Cynk – reguluje syntezę keratyny, jest więc bardzo istotny w procesie tworzenia się włosów. Możesz go suplementować, kiedy chcesz wpłynąć na porost włosów. W naturze znajdziesz go w jajach, nasionach dyni, pietruszce, fasoli, grzybach, sałacie i warzywach strączkowych.

Magnez – jego niedobór również wpłynie negatywnie na skórę i włosy. Magnez wypłukuje się razem z kawą, herbatą, alkoholem, a negatywny wpływ na jego poziom w organizmie ma także stres czy aktywność fizyczna. Do produktów szczególnie bogatych w magnez zaliczamy zboża i przetwory zbożowe, przede wszystkim kaszę gryczaną, jaglaną, brązowy ryż, pełnoziarniste pieczywo czy płatki owsiane.

Żelazo – niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która jest już poważnym stanem chorobowym, ale wypadanie włosów może być jednym z pierwszych objawów braku żelaza w diecie, na który warto w porę zareagować. Naturalne źródła: wątróbka, otręby pszenne, jajka, fasola, pietruszka.

Więcej o tym, jak mieć piękne włosy przeczytasz w Poradniku Zdrowie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments