Od poniedziałku (21 grudnia) pierwszych pacjentów przyjmować może szpital tymczasowy w Targach Lublin. Trafić do niego będzie mogło maksymalnie 480 pacjentów z koronawirusem.

Przypominamy, że pierwsze decyzje o utworzeniu szpitala zapadły 21 października. Szpital został wyposażony w sprzęt medyczny, który pochodzi z rezerw materiałowych szpitali z województwa lubelskiego, a także ze specjalnie składanych zamówień. Koszt utworzenia całego szpitala wyniósł ok. 30 milionów zł.

– Zdaję sobie sprawę, że nie jest to idealny szpital, bo specyfika szpitala wymaga bardzo precyzyjnego projektu i infrastruktury, którą siłą rzeczy Targi Lublin nie mają – zaznacza wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Sytuacja epidemiczna

Na terenie województwa lubelskiego mamy zajętych 135 łóżek z respiratorami. – Jest to najwyższa liczba od kilku miesięcy – podkreśla wojewoda. – Dlatego nie wiemy, kiedy ten szpital tymczasowy będzie potrzebny – dodaje.

Szpital tymczasowy ma spełniać dwie funkcje. Po pierwsze, ma on być buforem w naszym regionie, który zabezpieczy nas przed trzecią falą koronawirusa. Drugie jego zadanie to pomoc w odmrożeniu szpitali, które na potrzeby epidemii zostały przekształcone na szpitale zakaźne. Dzięki utworzeniu szpitala nasz region będzie miał również zapas łóżek dla pacjentów z koronawriusem.

Fot. Dominika Polonis/Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments