Zanim nadejdzie mróz, musimy zadbać o to, żeby rośliny w naszym ogrodzie były w jak najlepszej kondycji. Szczególną uwagę należy poświęcić roślinom zimozielonym, trawnikom i bylinom. Radzimy, jakie prace należy wykonać jesienią w ogrodzie, aby jak najlepiej przygotować rośliny do zimy.

Zdrowe, właściwie nawożone i pielęgnowane w sezonie wzrostu rośliny lepiej przetrwają okres zimy. Jesienią nie należy przycinać drzew i krzewów, bo będą gorzej zimować. Szczególnie należy zadbać o rośliny zimozielone liściaste, takie jak np. berberys Juliany, bukszpany, kalmie, kiścienie, laurowiśnie, mahonie, ogniki, różaneczniki, a także iglaste: cisy, cyprysiki i żywotniki. Rośliny te zimą nadal wyparowują wodę, jednak ich korzenie nie mogą jej pobierać z zamarzniętej gleby. Żeby zapobiec ich zamieraniu należy zadbać, aby zgromadziły odpowiedni zapas wody w tkankach.

Bardzo ważne jest zatem podlewanie ogrodu jesienią (chyba że przyroda nas wyręczy i pogoda będzie deszczowa), tak aby gleba była dobrze i głęboko nawilżona. Z trawnika musimy usunąć zalegające na nim liście, żeby darń pod nimi nie żółkła i nie gniła. Jeżeli koniec października jest pogodny i w miarę ciepły, można wykonać jeszcze ostatnie koszenie trawnika. Warto zastosować również specjalny nawóz wieloskładnikowy do jesiennego stosowania, dzięki któremu trawy lepiej zniosą niską temperaturę, a wiosną łatwiej rozpoczną wegetację.

Pędy bylin często przycina się jesienią tuż nad ziemią, a pozostałe fragmenty bylin okrywa korą, trocinami lub liśćmi. Warto jednak pozostawić część pędów bylin do wiosny, umożliwiają one bowiem zimowanie pożytecznym owadom, stanowią również pokarm dla ptaków w zimowe dni. Dodatkowo suche łodygi bylin staną się rodzajem rusztowania, które podtrzyma warstwy usypanego okrycia. Dla rozwoju nowych pędów na roślinach bylinowych wystarczy wiosną, gdy się ociepli, wyciąć stare.

Więcej o przygotowaniu ogrodu do zimy przeczytacie na muratoordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments