Pod koniec stycznia terytorialsi z Dęblina odbyli kurs instruktorsko-metodyczny dla strzelców wyborowych.

Pierwszego dnia kursu realizowano takie zagadnienia jak wyposażenie strzelca wyborowego, budowa i eksploatacja broni i optyki oraz teoria strzału. Przez kolejne dni na Strzelnicy Garnizonowej Dęblin i przykoszarowym placu ćwiczeń na Zajezierzu doskonalono umiejętności prowadzenia ognia z etatowej broni oraz taktyki działań strzelców wyborowych, skutecznego maskowania, prowadzenia obserwacji i wykonywania zadań w ramach sekcji w warunkach zimowych.

Strzelec wyborowy to mistrz w skrytym poruszaniu, prowadzeniu obserwacji i maskowaniu. Jego głównym zadaniem na polu walki jest precyzyjne strzelanie na duże odległości i eliminowanie ważnych celów. Zanim odda skuteczny strzał, musi bezbłędnie ocenić odległość, siłę wiatru, ciśnienie, temperaturę i opad kuli. Nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje, by być strzelcem wyborowym. Służba ta wymaga nie tylko kondycji fizycznej, ale przede wszystkim odporności psychicznej, stąd też w sekcjach strzelcy wyborowi to najlepsi z najlepszych.

Przypominamy, że proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne na takich stanowiskach jak, np.: saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy. Trzeci rok to czas zgrywania pododdziałów. Po odbyciu wszystkich etapów szkolenia żołnierz OT osiąga status gotowości bojowej.

Osoby zainteresowane pełnieniem terytorialnej służby wojskowej w 2 LBOT mogą zgłaszać się do najbliższej, według swojego miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP lub skorzystanie z pomocy rekruterów 2 LBOT, do których kontakty znajdują się na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/.

Najbliższe terminy wcieleń i szkoleń podstawowych to od 13 do 28 marca, od 8 do 23 maja i od 26 czerwca do 11 lipca.

Fot. Materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments