We wtorek (14 września) w Trybunale Koronnym siatkarz Tomasz Wójtowicz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Wójtowicz jest jednym z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii tego sportu.

Tomasz Grzegorz Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie. Oprócz złotych medali na mistrzostwach świata w 1974 r. i igrzyskach olimpijskich w 1976 r. zdobył m.in. wicemistrzostwo Europy w latach 1975, 1977, 1979 i 1983 oraz Puchar Europy Mistrzostw Klubowych z włoskim klubem Santal Parma w 1985 r. Ponadto został nominowany do grona najlepszych „8″ siatkarzy świata i jako pierwszy Polak znalazł się w siatkarskiej Galerii Sław – Volleyball Hall of Fame.

– Dzisiaj otrzymałem bardzo ważne wyróżnienie. Nie sądziłem, że znajdę się w takim gronie. Jest mi bardzo miło, że zostałem odznaczony – przyznaje ze wzruszeniem Tomasz Wójtowicz. – Lublin bardzo długie lata nie był w Plus Lidze. Teraz się tego doczekaliśmy i znaleźliśmy się w gronie bardzo mocnej, docenianej w Europie Ligi. Teraz będziemy grać z najlepszymi drużynami i w Lublinie zobaczymy najlepszych zawodników – zaznacza.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Lublin jest wyrazem wdzięczności dla zasług Tomasza Wójtowicza związanych z budowaniem międzynarodowej pozycji Lublina, jako rozpoznawalnego ośrodka sportowego. Jest również podziękowaniem za wysiłek jaki wkłada w działalność na rzecz popularyzacji siatkówki. Tomasz Wójtowicz jest zarówno wzorem dla młodego pokolenia sportowców, jak i autorytetem dla działaczy sportowych. M.in. dzięki takim postaciom Lublin staje się miejscem, z którym młodzi ludzie chcą związać swoją przyszłość.

Do tej pory tytułem Honorowego Obywatela Miasta Lublin zostało uhonorowanych 17 osób: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, O. Ludwik Wiśniewski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ks. Prof. Andrzej Szostek oraz Tomasz Grzegorz Wójtowicz.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments