Trwają prace pielęgnacyjne, w tym chirurgiczne, kilkudziesięciu drzew rosnących na terenie Lublina. Są one wynikiem przeglądu lubelskich pomników przyrody i innych cennych okazów starodrzewu, który odbył się jak co roku wiosną.

– Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane w starodrzewie polegają głównie na wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących koronę, co w efekcie daje jej odciążenie, zabezpieczeniu ubytków i ewentualnej impregnacji środkiem grzybobójczym. Czasami wykonywany jest drenaż pozwalający na pozbycie się z ubytku wody deszczowej lub zakładana jest siatka ochronna, aby uniemożliwić wyrzucanie śmieci lub gniazdowanie ptaków, a także zakładane są wiązania. Efektem tych prac jest przedłużenie żywotności drzew, wyeliminowanie zagrożeń oraz poprawa estetyki zieleni miejskiej – mówi Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Ekipy chirurgów drzew właśnie kończą prace przy leczeniu pomników przyrody zlokalizowanych przy ulicach: Bieszczadzkiej, Kasprowicza, Trześniowskiej, Sławinkowskiej, Arnsztajnowej, a w najbliższym czasie zajmą się starodrzewem (jeszcze niepomnikowym) na al. Warszawskiej, w okolicach ul. Letniej i Żniwnej oraz w dzielnicy Dziesiąta.

Miasto prowadzi również prace interwencyjne mające na celu zabezpieczenie drzew, które ucierpiały podczas ostatnich anomalii pogodowych. Przykładem tego może być pomnikowa wierzba na Błoniach Zamkowych, która została trafiona piorunem oraz wiele innych drzew okaleczonych przez wichury. prace mają za zadanie zlikwidować zagrożenie, jakie stanowią nadłamane konary czy wypróchniałe ubytki.

Prace pielęgnacyjne drzew finansowane są z budżetu miasta (108 tys. zł) przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments