Lublin zwolnił z opłat za lubelskie przedszkola rodziców lub opiekunów dzieci ukraińskich. To kolejna forma wsparcia na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych wojną w ich kraju.

Rada Miasta Lublin podczas sesji w czwartek (31 marca) przedłużyła również o kolejny miesiąc możliwość bezpłatnego korzystania przez uchodźców z komunikacji miejskiej oraz miejskich parkingów.

– Rozszerzamy o kolejne działania w obszarze edukacji pakiet solidarnościowy dla obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Lublinie. Naszą pomoc dostosowujemy do zmieniającej się sytuacji. W związku z rosnącą liczbą dzieci ukraińskich w przedszkolach zwalniamy je z opłat za korzystanie z tych placówek. Wielu obywateli Ukrainy, którzy przebywają w naszym mieście, jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej, bez żadnych środków do życia – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Do końca roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia, obowiązuje całkowite zwolnienie z opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Lublin. Aktualnie w lubelskich przedszkolach jest 288 dzieci z Ukrainy, zapisanych po 24 lutego. Łącznie miejskie przedszkola i szkoły przyjęły już ponad 1600 wychowanków i uczniów z Ukrainy.

Z myślą o obywatelach Ukrainy, o kolejny miesiąc, czyli do końca kwietnia przedłużono także uprawnienie do nieodpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej oraz zerową stawkę opłat za postój samochodów osobowych w Strefie Płatnego Parkowania. Podstawę do bezpłatnego korzystania z infrastruktury miejskiej stanowią posiadane dokumenty potwierdzające obywatelstwo ukraińskie.

Cały czas obowiązuje zwolnienie z opłat za wyżywienie i zakwaterowanie wychowanków burs szkolnych prowadzonych przez Miasto Lublin, będących obywatelami Ukrainy. Takie udogodnienie wprowadzono do końca roku szkolnego, czyli 31 sierpnia.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. UM Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments