UMCS włączył się w akcję oddawania osocza. Oddać je może każda osoba, która pokonała chorobę i została uznana za ozdrowieńca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Inicjatywa jest skierowana do wszystkich członków społeczności akademickiej, ich bliskich oraz znajomych, którzy przeszli przez chorobę. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem wspomagania leczenia chorych na COVID-19. Jak wynika z badań, podanie osocza rekonwalescentów osobom chorym może zmniejszyć śmiertelność u krytycznie chorych pacjentów. Prawie wszyscy pacjenci po terapii osoczem ozdrowieńców wykazują wzrost przeciwciał neutralizujących oraz zanik koronawirusa.

Co się dzieje z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki. Jedna porcja, czyli około 200 ml przekłada się na jedną dawkę leku. To oznacza, że jeden ozdrowieniec, który trzykrotnie odda osocze może przyczynić się do powstania aż 9 dawek leku na COVID-19. Chorzy na COVID-19 dotrzymują 200-400 ml osocza. Obecnie jest to lek na wagę złota.

Video: Centrum promocji UMCS

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments