Port Lotniczy Lublin im. Unii Lubelskiej – tak niedługo może nazywać się lubelskie lotnisko. Z propozycją nadania patrona wystąpili radni ze Wspólnego Lublina.

Radni Wspólnego Lublina, będący częścią klubu prezydenta Krzysztofa Żuka w radzie miasta stworzyli stanowisko, które kierują do zgromadzenia wspólników spółki Port Lotniczy Lublin. Proszą w nim o nadanie lubelskiemu lotnisku imienia Unii Lubelskiej.

– Nazwa nawiązuje do wspaniałej historii. To wartościowy odnośnik i wydarzenie, które może być wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń. Symbol przełomowej integracji państw i narodów. Chcemy, aby nasz port lotniczy, który istnieje od 2012 roku doczekał się patrona. Nasza propozycja jest niekontrowersyjna, ponad podziałami politycznymi. Chcemy, by nazwę nadano jeszcze w tym roku. W 450. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej – mówi Marcin Nowak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin.

W tym roku obchodzimy okrągłą rocznicę podpisania Unii Lubelskiej. 1 lipca 1569 roku na Sejmie Walnym w Lublinie zostało podpisane porozumienie pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego i Wielkim Księstwem Litewskim.

– Chcemy, by lotnisko w ten sposób promowało i informowało o tym ważnym wydarzeniu. Dzięki temu o Lublinie może być głośno w Polsce i Europie – przekonywała radna Jadwiga Mach.

„Nadanie nazwy Portowi Lotniczemu w Lublinie imienia Unii Lubelskiej, to właściwy krok w kierunku uwypuklenia doniosłości tego wydarzenia, historycznego znaczenia Naszego Miasta, a także popularyzowania idei wzajemnej współpracy, poszanowania i integracji we współczesnej Europie” – podkreślają radni w stanowisku.

Projekt stanowiska będzie przedstawiony i dyskutowany na sesji rady miasta, 28 marca.

(jus)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments