Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie powstaje laboratorium diagnostyki molekularnej koronawirusa. To będzie trzeci taki obiekt w naszym regionie, a drugi w mieście. Obecnie testy na koronawirusa są wykonywane w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie oraz w Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych WIHE w Puławach.

– Obecnie trwają prace i są ustalane szczegóły techniczne. To będzie specjalny obiekt, zaadoptowany na potrzeby walki z koronawirusem – podkreśla Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Powstanie takiego obiektu ma w znacznym stopniu przyspieszyć diagnozowanie osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem. – Staramy się również o odpowiednią aparaturę. Trwają rozmowy z firmami, które zajmują się jej dystrybucją – dodaje rzecznik.

Nie wiemy jeszcze dokładnie, kiedy laboratorium rozpocznie prace. Może być to okres nawet od trzech do czterech tygodni.

– Optymistyczne jest to, że pochodzący z Lublina Wojtek Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że będzie ono finansowało powstanie takich laboratoriów w całym kraju, bo są potrzebne – informuje rzecznik.

W województwie lubelskim obecnie stwierdzono 58 przypadków zakażenia potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów, 5019 osób poddano kwarantannie, a 5656 znajduje się pod czynnym nadzorem służb sanitarnych. W całym kraju jest już ponad 900 przypadków.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments