W Tomaszowie Lubelskim aktywnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Studenci uniwersytetu mogą uczestniczyć w wielu wykładach pogłębiających ich wiedzę, rozwijać hobby oraz talenty artystyczne. Pomaga także zorganizować wolny czas starszym mieszkańcom miasta.

Podczas różnego rodzaju zajęć wykładowych oraz warsztatowych, a także kulturowych i samorządowych studenci inspirowani są do wszelkich form aktywności fizycznej i umysłowej. Tematyka jest proponowana przez samych słuchaczy. Poruszane są zagadnienia zarówno społeczne, kulturowe, etyczne, estetyczne, jak i prozdrowotne.

W ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku działają specjalne zespoły, które pogłębiają tematy znane z wykładów i zajęć. Uczestniczy w nich wiele mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego. Studenci mogą zapisać się m.in. do zespołu dziennikarskiego, który powstał zaraz po założeniu uniwersytetu. Dba on o promocję uczelni i wydaje gazetkę “Tu i teraz”.

W instytucji działa też kółko turystyczne, które organizuje wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Jest także zespół wiedzy o sztuce, dzięki któremu studenci dwa razy do roku jeżdżą do teatru i operetki w różnych miastach, również w Lublinie.

Studenci Trzeciego Wieku mają też własny Chór Camerata, który istnieje od 2006 roku, a także kabaret „Aluzja”, w ramach którego uczestnicy śpiewają i opowiadają o „doli i niedoli staruszków”. W ramach uniwersytetu organizowanych jest także wiele zajęć sportowych – aerobik i gry zespołowe.

Jednym z cieszących się największym zainteresowaniem zajęć dodatkowych jest wiedza o zdrowiu, w ramach której odbyło wiele wykładów: „Cukrzyca – choroba XXI wieku”, „Choroby układu nerwowego” oraz spotkania autorskie m.in. z pisarzem Janem Tyszkiewiczem i dziennikarką Barbarą Baczyńską. Studenci z zainteresowaniem uczestniczą również w kursach językowych i obsługi komputera. Na stałe do kalendarza uczestników weszły również spotkania z okazji świąt kościelnych i państwowych.

Uniwersytet Trzeciego Wieku stwarza wiele możliwości, z których mogą korzystać starsi mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego. Warsztaty, wyjazdy oraz spotkania z ciekawymi postaciami aktywizują uczestników, zapewniają im zorganizowanie wolnego czasu oraz dbają o rozwój fizyczny i intelektualny seniorów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments