Magdalena Kamińska, Iwona Langiewicz i Dorota Ostrouch to trzy nauczycielki XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. S. F. Paleolog w Lublinie, które stworzyły program klasy kryminologicznej z elementami kryminalistyki. Pierwsi uczniowie będą mogli kształcić się w niej już we wrześniu.

– Współpracujemy z UMCS i widzimy, jaki sukces odniósł tam kierunek Kryminologia. To była dla nas ogromna inspiracja, więc nawiązałyśmy współpracę z uczelnią. Nasza szkoła jest szkołą partnerską UMCS, więc współpracujemy z nimi, chodzimy na różne zajęcia i wykłady – wyjaśnia Iwona Langiewicz, nauczycielka XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Program klasy powstał na podstawie siatki godzin zajęć na największej lubelskiej uczelni. – Chcemy, żeby po tej klasie można było kontynuować naukę nie tylko na kryminologii, ale również na innych kierunkach. W drugiej klasie są podstawy psychologii, więc to może być interesujące dla wielu uczniów – zaznacza Iwona Langiewicz.

W XVIII Liceum w Lublinie młodzież może uczyć się również w klasie policyjnej, ratowniczej, a także dotyczącej służby ochrony granicy. – W klasie kryminologicznej zaplanowałyśmy obozy szkoleniowe, wyjścia na strzelnicę. Z nowości będą badania wariografem i wyjścia do laboratoriów kryminalistycznych. Kryminologia będzie innowacyjna pod tym względem, że zawód kryminologa jednak nie jest tożsamy z zawodem policjanta – dodaje nauczycielka.

Klasa kryminologiczna jest pierwszą klasą o takim profilu w województwie lubelskim. – Klasa rusza od września. Widzimy, że już budzi duże zainteresowanie – przyznaje Iwona Langiewicz.

Przedmiotami rozszerzonymi w tej klasie będą historia, język angielski i wiedza o społeczeństwie. – Są to również przedmioty punktowane, które absolwenci szkół muszą znać jeśli chcą myśleć o tym, żeby być w tej klasie. Później, te przedmioty są również premiowane na studiach, które są tożsame z kryminologią – dodaje Iwona Langiewicz.

Nauka w klasie kryminologicznej umożliwi uczniom kontynuowanie nauki na takich kierunkach studiów, jak kryminologia, kryminalistyka, prawo, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, a także przygotuje do podjęcia pracy w służbach mundurowych takich, jak policja, straż miejska, wojsko, straż graniczna czy straż pożarna.

Fot. Dominika Polonis/ Zdjęcie z dni otwartych szkoły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kghr
Kghr
2 lat temu

XD

ALBOWIEM
ALBOWIEM
2 lat temu

PYTANIE TYLKO PO CO NA KRYMINOLOGIĘ DOSTANĄ SIĘ I TAK CI KTÓRZY NAJLEPIEJ NAPISZĄ MATURĘ A NIE CI PO TEJ KLASIE DLATEGO W LICEACH LEPIEJ STAWIAĆ NA PRZYGOTOWANIE DO MATURY BO NA STUDIACH ONI ZAJMĄ MIEJSCA TYM CO UCZYLI SIĘ W TEJ KLASIE XD