Lublin będzie kolejnym, już 6. miastem w Polsce, w którym powstanie Centrum Pomocy Dzieciom. List intencyjny w tej w sprawie podpisały Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina, dr Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Aleksandra Kulik, prezes Fundacji Sempre a Frente.

–  Podpisanie listu intencyjnego to ważny krok do stworzenia w Lublinie Centrum Pomocy Dzieciom – placówki, w której pod jednym dachem dzieci, które doświadczyły przemocy i krzywdzenia dostaną kompleksową, specjalistyczną pomoc. Zarówno dzieci jak ich rodzice będą mogli liczyć na interdyscyplinarne wsparcie, ochronę ich praw i opiekę psychologiczną. To także realizacja jednego z pierwszych założeń zawartych w planie działań programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina, ds. kultury, sportu i partycypacji.

Lublin dołączy do pięciu miast w Polsce, gdzie działają już takie centra, bazujące na modelu sprawdzonym w wielu krajach w Europie i na świecie. – Taka placówka zapełni lukę w lokalnym systemie wsparcia dzieci po traumie przemocy i ich opiekunów – mówi dr Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Fundacja Sempre a Frente od 11 lat wspiera dzieci i młodzież w dorastaniu, prowadząc placówki wsparcia, zapewniając pomoc psychologiczną, terapeutyczną i rozwojową dla młodych osób z Lublina i regionu w różnych sytuacjach życiowych.

– Statystyki wskazują, że jest to palący problem, wymagający systemowych rozwiązań. Centrum Pomocy Dzieciom zapewnia interdyscyplinarne wsparcie, a dobro dziecka pokrzywdzonego jest nadrzędną wartością, dzięki czemu oferowana przez nie pomoc jest skuteczna – zaznacza Aleksandra Kulik, prezes Fundacji Sempre a Frente.

Model działania Centrum Pomocy Dzieciom jest oparty na modelu Barnahus i kompleksowo wspiera nie tylko dzieci i młodzież pokrzywdzone przestępstwem, w tym przemocą, ale także ich niekrzywdzących rodziców czy opiekunów. Centrum pod jednym dachem zapewnia wsparcie ze strony psychologów, prawników, lekarzy, pracowników socjalnych i wielu innych specjalistów. W każdej takiej placówce znajduje się także pokój przyjaznych przesłuchań, stworzony zgodnie z obowiązującymi standardami. Oferta pomocy Centrum będzie skierowana do wszystkich mieszkańców Lublina i będzie ona bezpłatna.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments