Głębokie rozmowy przy herbacie jaśminowej, czy trening karate pod okiem mistrzów? Nie musimy wybierać. Trwają przygotowania pod budowę Japońskiego Centrum Kultury i Sztuki, w którym znajdzie się miejsce zarówno dla osób spragnionych harmonii i wyciszenia, jak i aktywnych sportowców. Pasjonaci japońskich klimatów już nie mogą się doczekać.

Projekt Japońskiego Centrum Kultury i Sztuki stworzył pochodzący z Biłgoraja Daniel Iwanek, trzykrotny mistrz świata w karate tradycyjnym, wieloletni trener wschodnich sztuk walki, a przede wszystkim miłośnik japońskiej kultury, który swoją pasją od lat zaraża mieszkańców całej Lubelszczyzny.

Innowacyjny ośrodek, który niebawem ma zostać wzniesiony na terenach okalających zalew Zemborzycki, z pewnością pomoże w promowaniu sztuki oraz zdrowego stylu życia wywodzących się z kraju kwitnącej wiśni. Będzie pierwszym tego typu centrum edukacyjno-sportowym w naszym mieście.

W Lublinie większość sportów ma swoje miejsce. Powstają nowe stadiony piłkarskie, lekkoatletyczne, żużlowe, boiska do gry w koszykówkę, piłkę ręczną czy siatkową, natomiast tradycyjne dyscypliny, które wywodzą się z Dalekiego Wschodu, zmagają się z problemami lokalowymi. Stąd pomysł na stworzenie miejsca, w którym skupimy wszystkie sporty i sztuki walki, a przy tym zapoznamy gości z wyjątkowo prozdrowotnym modelem życia mieszkańców Japonii. Jego lokalizacja jest idealna – oddalone od zgiełku miasta i pełne harmonii miejsce, które sprzyjać będzie wewnętrznemu rozwojowi naszych gości – wyjaśnia Daniel Iwanek.

Ale nie tylko sportowcy znajdą tu swój azyl. Centrum ma służyć wszystkim bez wyjątku miłośnikom Japonii. Tu odnajdą się amatorzy orientalnej kuchni, którzy będą mogli zjeść pyszne sushi przygotowywane przez mieszany zespół kucharzy, fani prawdziwej japońskiej herbaty, a nawet maluchy, bo w ośrodku nie zabraknie jedynego takiego na świecie trójjęzycznego przedszkola.

– Wielu osobom zainspirowanym Japonią brakuje właśnie takiego miejsca spotkań i wymiany doświadczeń. Są to zarówno osoby związane ze środowiskiem uniwersyteckim, sportowcy, jak i pasjonaci japońskiej kultury i sztuki. Z kolei nauka w trójjęzycznym przedszkolu prowadzonym przed profesjonalnych nauczycieli rozbudzi zainteresowanie krajem kwitnącej wiśni u najmłodszych. Tu nauczą się podstaw japońskiego, zwrotów grzecznościowych, szacunku do drugiego człowieka, a także dbania o swoje zdrowie poprzez właściwe oddychanie i gimnastykę – zapewnia Iwanek.

Na realizację projektu przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać – trwa pozyskiwanie funduszy. Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia będzie spotkanie Daniela Iwanka z rezydującym w stolicy ambasadorem Japonii. Do tego czasu pozostaje nam cieszyć się eventami z Japonią w roli głównej, które odbędą się w naszym mieście. Jednym z nich będzie Międzynarodowy Festiwal Sportów i Sztuk Walki w Hali Globus, który ma szczególne znaczenie w kontekście tegorocznej okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– W niedzielę, 30 września, w Hali Globus odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sportów i Sztuk Walki, podczas którego zaprezentują się 24 zespoły, aby w stulecie odzyskania niepodległości pokazać nasze zjednoczenie i siłę do realizacji projektu ośrodka. Myślę, że nie tylko nasze miasto, ale przede wszystkim Polska będzie dumne z pomysłu – podsumowuje Daniel Iwanek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments