To już pewne. W Lublinie powstanie szpital tymczasowy na terenie Targów Lublin. Poinformował o tym wojewoda lubelski Lech Sprawka i omówił kolejne działania, jakie są podejmowane w naszym województwie w związku z epidemią koronawirusa.

W sobotę (24 października) minister zdrowia zaakceptował wniosek dotyczący budowy szpitala tymczasowego na Targach Lublin. Szpital będzie finansowany z Narodowego Funduszu Zdrowia, a jego świadczeniodawcą będzie Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie. Szpital zacznie działać w ciągu 3 tygodni. Stanie w nim 450 łóżek, w tym 80 łóżek z respiratorami. W poniedziałek wojewoda ma przedstawić szczegóły dotyczące jego utworzenia.

Ostatniej doby w naszym regionie potwierdzono 700 nowych przypadków. Łącznie, od początku epidemii jest ich już 10836. Aktualnie, objętych kwarantanną jest 18646 osób, w tym ostatniej doby 2374. Nadzór epidemiologiczny ma natomiast 588 osób.

Tylko w Lublinie ostatniej doby zakażenie potwierdzono u 117 osób. – Na każdą dzielnicę przypada ponad 40 przypadków zakażenia. Nie liczę tych osób, które przechodzą koronawirusa bezobjawowo, o których nie wiemy – wyjaśnia wojewoda lubelski.

Więcej łóżek

Obecnie w lubelskich szpitalach znajduje się 977 łóżek II poziomu dla pacjentów z Covid-19, u których koronawirus jest główną chorobą, wymagającą leczenia (stan na 25 października na godz. 13:00).

Od poniedziałku (26 października) zostanie uruchomionych kolejne 81 łóżek zakaźnych, w tym 21 z respiratorami. Natomiast od wtorku (27 października) w lubelskich szpitalach pojawią się kolejne 33 łóżka, a w tym jedno z respiratorem. Obecnie łóżek na poziomie II jest zajętych 847, natomiast tych z respiratorami 76 na poziomie II i III.

Izolatoria

Obecnie w lubelskich izolatoriach, których jest 5 w naszym regionie, są dostępne 282 miejsca. Zajętych jest 87 z nich. 58 osób przebywa łącznie w Hotelu Huzar w Lublinie, 4 osoby w izolatorium szpitala w Białej Podlaskiej, 5 osób w tym należącym do szpitala w Tomaszowie Lubelskim oraz po 10 w izolatorium we Włodawie oraz w Łukowie.

Lech Sprawka zapowiada również utworzenie dwóch kolejnych izolatoriów. Jedno z nich będzie się prawdopodobnie znajdować w sanatorium w Nałęczowie, a drugie w Krasnobrodzie w Ośrodku Szkoleniowym.

Nowe ogniska

Minionej doby na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano 3 nowe ogniska koronawirusa. Znajdują się one w Placówce Wielofunkcyjnej – Dom Dziecka w Łukowie, w Oddziale Neurologii SPZOZ w Łukowie i w Szkole Podstawowej Nr 5 z Oddziałem Przedszkolnym w Świdniku. W naszym regionie łącznie występują 132 aktywne ogniska (74 z nich w fazie rozwojowej, 36 w fazie stabilnej, a 22 w fazie wygaszania).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments