Minionej doby 35 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy dotarło do Polski. Obecnie jest to już 115 tysięcy osób, które od czwartku (24 lutego), czyli od momentu wybuchu wojny na Ukrainie przekroczyły granicę polsko-ukraińską.

Wszystkie miejsca odprawy granicznej są otwarte i pracują bez zakłóceń. Funkcjonariusze straży granicznej nie schodzą na przerwę i odprawiają osoby, które chcą uciec przed wojną.

– Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej jest poważna. Do godziny 7:00 (stan na sobotę, 26 lutego) odprawiliśmy 20 tysięcy osób, a już o godzinie 11:00 (stan na sobotę, 26 lutego) było to już 35 tys. osób – mówi Tomasz Praga, generał straży granicznej.

Generał zapewnia jednak, że wszystkie osoby, które będą chciały przekroczyć granicę zostaną odprawione.

– Osoby, które będą posiadały tylko dokumenty osobiste, które nie uprawiają do przekroczenia granicy będą sprawdzane w inny sposób, a ci, którzy nie będą posiadać żadnych dokumentów będą przekierowywani na drugą linię i tam odpowiednie procedury będą wdrożone. Wtedy, gdy ustalimy tożsamość tych osób i to, że są one bezpieczne dla naszej ojczyzny, będą mogły znaleźć się na terenie Polski – dodaje gen. Praga.

Wszystkie osiem przejść granicznych (4 w województwie lubelskim) funkcjonują normalnie i mają duże moce przerobowe. – Mamy na tych przejściach wzmocnioną służbę i oddelegowanych funkcjonariuszy z całej Polski – dodaje Tomasz Praga.

Nowe punkty recepcyjne

W województwie lubelskim powstaną kolejne punkty recepcyjne. O ich utworzeniu poinformował Lech Sprawka, wojewoda lubelski podczas konferencji prasowej w Dorohusku.

Punkty zostaną utworzone w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim oraz w Chełmie. – Te miejscowości mogą zapewnić dobre warunki uchodźcom, którzy będą tam przebywali. Współpraca czterech dotychczasowych punktów i trzech nowych umożliwi bardzo sprawną obsługę wszystkich uchodźców nawet przy znacznie zwiększonym tempie ich przyjazdu – informuje wojewoda lubelski.

Do godziny 7:00 w sobotę (26 lutego) punkty recepcyjne przyjęły 2 tys. osób. – Uchodźcy są już również transportowani na teren powiatów województwa lubelskiego, ale też do innych województw. Uchodźcy zostali przewiezieni między innymi do województwa wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Ten proces przebiega sprawnie – dodaje Sprawka.

Samorządowcy prognozują również, że dzisiejszy dzień będzie rekordowym pod względem przyjęcia uchodźców do Polski.

Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki/ Facebook

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments