W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej organizuje wydarzenie „W rytmie wolności”, które odbędzie się w dniach 17-20 października na terenie ACK UMCS „Chatka Żaka”.

Celem projektu jest przypomnienie istotnej roli, jaką pełniła „Chatka Żaka” i studencki ruch opozycyjny w latach 1956-1983. Idea wolności pokazana zostanie w kontekście wydarzeń historycznych, jakie rozgrywały się w „Chatce Żaka” i lubelskim środowisku akademickim.

PROGRAM

Środa (17 października)

14:30 Happening „Wolność: jestem za! /pl. M. Curie-Skłodowskiej – plac przed Chatką Żaka

Happening, nawiązując do historii strajków lubelskich studentów w 1981 r., przeprowadzony zostanie na Miasteczku Akademickim jako otwarta akcja artystyczno-społeczna o charakterze pokojowym i apolitycznym. Formuła strajku zyska nowe znaczenie – nie będzie on protestem przeciwko czemuś, lecz „strajkiem za”.

Czwartek (18 października)

13:00 Debata „Chatka Żaka ‘81” | Mała Sala Widowiskowa | wstęp wolny

Dyskusja panelowa koncentrować się będzie wokół roku 1981 w Chatce Żaka. O strajkach, wolnościowych postulatach młodego pokolenia i o tym, co się wówczas działo w Chatce Żaka, na UMCS i w Lublinie rozmawiać będziemy z uczestnikami tamtych wydarzeń. W panelu wezmą udział m.in.: Adam Pęzioł, Edmund Kordas i Wiesław Ruchlicki. Dyskusję poprowadzi Marcin Dąbrowski z lubelskiego oddziału IPN.

15:00 Otwarcie wystawy „W rytmie wolności”| Białe Foyer

Wystawa poświęcona została roli środowiska akademickiego i niezależnej kultury studenckiej jako ostoi wolności w Lublinie w latach 1956-1983. W skład ekspozycji wejdą materiały z Archiwum Chatki Żaka i Muzeum UMCS: fotografie, plakaty, ulotki i materiały prasowe z okresu strajków studenckich wraz z multimedialną prezentacją relacji uczestników i świadków tamtych wydarzeń.

19:00 Koncert „Rockowa Scena Radia Centrum: W rytmie wolności” | Mała Sala Widowiskowa

Wystąpią Piotr Selim i Łukasz Jemioła, którzy wykonają covery piosenek rockowych związanych z wolnością w autorskiej aranżacji. Koncert będzie transmitowany na antenie Akademickiego Radia Centrum.

Piątek (19 października)

19:00 Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego – wystawa | Białe Foyer

Wystawa laureatów konkursu fotograficznego poświęconego pojęciu wolności.

20:00 Chatka Blues Festival (I dzień) | Mała Sala Widowiskowa

Lubelskie święto bluesa w tym roku odbędzie się w Chatce Żaka i Centrum Kultury w Lublinie. Program 9. edycji Chatki Blues Festivalu to połączenie tradycji z nowoczesnością. Pierwszego dnia festiwalu w Chatce Żaka wystąpią: Bluesmaszyna, Adam Bartoś oraz Jorgos Skolias i przyjaciele. Bilety (I dzień): 40/50 zł

Sobota (20 października)

19:00 Koncert „W rytmie wolności świata” | Mała Sala Widowiskowa

Spotkanie muzyczno-taneczno-słowne. Swoją artystyczną opowieść o wolności przedstawią wykonawcy z różnych stron świata: Polski, Ukrainy, Iranu, Zimbabwe i Ruandy. Wystąpią: Młode Djembe, Masha & Olga, Kimberly Kiki Magaisah, Nolwazi Zeena Mhodi oraz Jahiar Azim Irani. Wstęp wolny.

Fot. Zbiory UMCS (2)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments