Międzynarodowe Liceum Ogólnokształcące Paderewski w Lublinie znalazły się na drugim miejscu w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ w Polsce.

– Ranking szkół powstaje w oparciu o głosy uczniów i młodych ludzi, którzy oceniają na dedykowanej szkole internetowej swoje placówki. Odpowiadają oni na pytania dotyczące równości, różnorodności i bezpieczeństwa młodzieży LGBTQ + na terenie swojej szkoły – mówi Dominik Kuc, koordynator rankingu szkół. – Szkoła pełni także rolę wychowawczą. To nie jest tylko nauka i oceny, ale też rozwój młodych ludzi – zaznacza.

Co roku, publikowana jest lista tych placówek, które są najbardziej otwarte na różnorodność młodzieży. Z tegorocznego rankingu wynika, że jedna na trzy osoby nie czują się bezpiecznie w swojej szkole. 83 procent młodzieży w Polsce wie jednak o tym, że ma w swojej placówce przynajmniej jedną osobę, do której może się zwrócić o pomoc.

– To pokazuje, że system edukacji jest oparty właśnie na ludziach, na nauczycielach, dyrekcjach, którzy zapewniają to wsparcie. Niestety w tych statystykach województwo lubelskie i świętokrzyskie wypadły najgorzej. Aż 77 procent z województwa lubelskiego wskazało, że regularnie spotyka się z dyskryminacją osób LGBTQ+ bądź z negatywnymi symbolami i hasłami takimi jak „zakaz pedałowania” – zaznacza Dominik Kuc.

– Przez dwa lata mojej edukacji nie spotkałam się z żadnym przejawem dyskryminacji z żadnego powodu. Każdy może się tutaj czuć bezpiecznie, każdy może czuć się tu sobą. Nauczyciele bardzo nas wspierają w tym, kim chcemy być i pozwalają nam to osiągnąć. Nigdy nie spotkałam się z żadnym przykrym komentarzem dotyczącym włosów, makijażu czy paznokci tak, jak jest to często w innych szkołach – mówi Antonina Krawczyk, uczennica Liceum Paderewski w Lublinie i radna Młodzieżowej Rady Miasta w Lublinie.

Dyrekcja szkoły jest dumna z otrzymanego tytułu. – Jestem bardzo dumna z tego, że otrzymaliśmy zaszczytne, drugie miejsce. Myślę, że nie ma nic piękniejszego niż to, że młodzież zgłaszając nas do tego rankingu pokazała, że jesteśmy przestrzenią, która akceptuje, jest życzliwa i przyjaźnie nastawiona. Jesteśmy otwarci na różnorodność – podkreśla Agnieszka Wojczuk, dyrektor Międzynarodowego Liceum Paderewski w Lublinie. – Cieszę się, że nasze wartości, które są w centrum naszej filozofii edukacyjnej znajdują wyraz u młodych ludzi. Jesteśmy szkołą życzliwą wszystkim uczniom, również tym, którzy poszukują swojej tożsamości seksualnej, ale też w różnych obszarach. Uważam, że szkoła właśnie taka być powinna – dodaje.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments