To już pewne. Ważność paszportów covidowych zostaje przedłużona do 30 czerwca 2023 roku. Ale wiele krajów już zniosło lub złagodziło restrykcje. Sprawdźcie, gdzie polecicie bez żadnych obostrzeń, a które kraje nadal wymagają negatywnego wyniku testu lub paszportu covidowego.

Tu polecisz bez restrykcji

Na wakacje w 2022 roku bez paszportu covidowego lub testów polecimy m.in. do Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Albanii, Hiszpanii, czy lubianej przez Polaków Turcji.

* Chorwacja – od 9 kwietnia zniosła wszelkie restrykcje

* Grecja – certyfikatów ani negatwynych wyników testów nie trzeba okazywać już od początku maja

* Bułgaria – od 13 kwietnia turyści z Polski mogą wjechać bez żadnych ograniczeń

* Albania – od 1 maja zniesiono restrykcje covidowe

* Hiszpania – można lecieć bez ograniczeń do całej Hiszpanii, łącznie z Majorką i Wyspami Kanaryjskimi

* Turcja – od 1 czerwca nie musimy okazywać ani certyfikatów, ani negatywnych wyników testów

* Dominikana – tutaj również nie musicie robić testów, ani okazywać certyfikatu. Ale konieczne jest wypełnienie elektronicznego formularza zawierającego m.in. podstawowe informacje o stanie zdrowia

* Włochy – od 1 czerwca zniesiono obostrzenia covidowe dla podróżnych. Tu jednak będziecie musieli zakładać maseczkę w środkach transportu publicznego.

* Cypr – od 1 czerwca polecicie tam bez certyfikatów lub negatywnych wyników testów

* Czarnogóra – tu restrykcje dla przyjeżdżających zniesiono już 11 marca.

Gdzie paszport covidowy jest potrzebny

Decydując się na niektóre popularne kierunki wakacyjne, musicie o tym pamiętać, że nie wszystkie kraje zniosły obostrzenia.

* Egipt – turyści muszą okazać negatywne wyniki testów na covid. Z obowiązku tego są zwolnione osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi oraz dzieci do lat 12.

* Portugalia kontynentalna – trzeba wykonać test lub okazać certyfikat covidowy. Trzeba również wypełnić formularz PLF na stronie internetowej. UWAGA wyjątek! Inne zasady obowiązują podróżujących na Maderę – tu wystarczy wypełnienia formularza elektronicznego.

* Malta – osoby zaszczepione muszą okazać certyfikat szczepienia, który jest ważny 9 miesięcy od podania ostatniej dawki. Mogą wjechać również ozdrowieńcy lub osoby, które okażą negatywny wynik testu na COVID.

* Zanzibar – turyści muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Z tego obowiązku są zwolnione dzieci do 5 lat oraz osoby w pełni zaszczepione. Każdy podróżny musi również wypełnić formularz online na 24 godziny przed wjazdem.

* Tunezja – wjedziemy okazując paszport covidowy lub negatywny wynik testu. Dzieci i młodzież do 18 roku życia nie mają takiego obowiązku.

Nie ma kwarantanny przy wjeździe do Polski

Polski rząd zniósł obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy. Dotyczy to wszystkich podróżnych. Nie ma również obowiązku wykonywania testu na COVID.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina
Karolina
1 rok temu

Wybierając się na wakacje do krajów egzotycznych warto pamiętać też o szczepieniach egzotycznych. My całą rodziną wykonujemy je w Premium Clinic we Wrocławiu, stamtąd też zawsze latamy.