W te ostatnie wakacyjne dni miasto przygotowało wiele atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Lublina. Czekają na nie między innymi zajęcia kulturalne, zabawy w plenerze, spacery z przewodnikiem i sporty wodne. Zobaczcie, jak wasze pociechy mogą spędzić ostatnie tygodnie wakacji.

Spotkanie z kulturą

Obecnie w Centrum Spotkania Kultur można obejrzeć ekspozycję, która może zainteresować najmłodszych odbiorców. Wystawa „Polska ilustracja dla dzieci” potrwa aż do 6 września. Na młodych widzów czekają ilustracje pochodzące z bogatej kolekcji BWA Galerii Zamojskiej. Zbiory dotyczą dzieł wybitnych polskich ilustratorów i współtwórców „polskiej szkoły ilustracji”.

Ekspozycję można oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 – 18.00. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy dla dzieci 4 zł.

Oprócz tego w dwa ostatnie poniedziałki i czwartki sierpnia młodzi mieszkańcy Lublina pod okiem opiekunów mają możliwość uczestniczyć w specjalnych warsztatach „Rodzinnie w CSK – Sztuka. Przygoda!”. W każdy poniedziałkowy poranek dzieci dowiedzą się, jak powstawała i jak obecnie funkcjonuje najnowocześniejsza instytucja kultury w mieście. Oprócz tego zobaczą też wiele pomieszczeń, do których zwiedzający na co dzień nie mają dostępu takie jak garderoby czy Sala Operowa. Dodatkowo dzieci i ich członkowie rodziny będą mieli również szansę „zagrać” gwiazdy występujące w CSK.

W poniedziałki będzie można też uczestniczyć w zajęciach z pszczelarstwa prowadzonych przez Marcina Sudzińskiego, który jest między innymi opiekunem Miejskiej Pasieki Artystycznej znajdującej się na dachu całego budynku. Dodatkowo poniedziałkowy plan dnia obejmuje również zwiedzanie wymienionej już wcześniej wystawy pt. „Polska ilustracja dla dzieci”.

Jeśli chodzi zaś o sierpniowe czwartki, to zarezerwowane są one na rodzinne warsztaty teatralne, na których rodzice dowiedzą się jak wykorzystywać słowo, muzykę i ruch, by odkryć kreatywność w swoim dziecku i rozwinąć jego wyobraźnię. Zajęcia w CSK poprowadzi Mateusz Piłat, instruktor teatralny. Będzie można też uczestniczyć w warsztatach sztuki cyrkowej, podczas których dzieci spróbują różnych technik cyrkowych.

W ramach specjalnego programu Centrum Spotkania Kultur nie zabraknie też dziecięcych seansów filmowych w każdy czwartek o godzinie 12:00. Bilet na jeden pojedynczy film można też kupić, nie uczestnicząc w zajęciach grupowych, a jego koszt to 8 zł. Koszt jednodniowych warsztatów to natomiast 10 zł, jednak każdy opiekun, który będzie towarzyszył dziecku, nie musi płacić za wstęp.

Zabawy w plenerze

Dzięki Fundacji Uśmiech Szczęścia dzieci mogą kreatywnie spędzić lato nad Zalewem Zemborzyckim. Tutaj na terenach zielonych w okolicach ośrodka „Słoneczny Wrotków” do 29 sierpnia odbywają się „Wakacje z Uśmiechem”, czyli cykl zajęć plenerowych z grami, zabawami i zajęciami edukacyjnymi dla najmłodszych.

Warsztaty odbywają się w każdy wtorek, czwartek i w sobotę w godzinach 13:00 – 17:00. Choć te zajęcia są bezpłatne, to jednak obowiązują na nie zapisy, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona. Karta zgłoszeniowa kandydatów z załącznikami niezbędnymi do uczestnictwa
w projekcie znajduje się pod adresem: www.tiny.pl/756ws.

Warto też odwiedzić uwielbiany przez najmłodszych Rezerwat Dzikich Dzieci. W tym roku wydzielono tu dwie strefy – dla dzieci starszych i młodszych. Czeka na nie między innymi strefa buforowa, gdzie rodzice mogą przebywać ze swoimi pociechami, strefa ścisła, kuchnia błotna oraz ogród ze strefą ciszy i relaksu.

Do Rezerwatu Dzikich Dzieci mogą wejść osoby od 7 do 15 lat, a w tym sezonie jest on czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 – 13:00 oraz 14:00 – 18:00. Wstęp jest natomiast bezpłatny.

Zwiedzanie zakątków miasta

Lublin słynie z Muzeum Wsi Lubelskiej, które zachwyca turystów szczególnie latem. Dodatkową atrakcją w tym okresie jest to, że w każdą sierpniową niedzielę w godzinach 12:00-16:00 odbywają się tu wydarzenia w ramach wakacyjnego cyklu „Pokazy dawnych zawodów, umiejętności i rękodzieła ludowego”.

Na teren muzeum można wejść w godzinach 9:00-18:00. Za bilet normalny zapłacimy 18 zł, a za ulgowy 9 zł. Dla dzieci do 7 roku życia wstęp jest jednak darmowy.

Dodatkowo od 17 do 28 sierpnia będzie można uczestniczyć w warsztatach połączonych ze zwiedzaniem skansenu. W zajęciach mogą wziąć udział rodzice z dziećmi, którzy razem stworzą biżuterię odpustową i jarmarczne koguciki. Oprócz tego przyjrzą się bliżej pracy przedwojennych rzemieślników i poznają narzędzia, jakimi się posługiwali. Na uczestników wydarzeń czeka też gra Budujemy Lublin, podczas której rozwiążą zagadki geologiczne związane z miastem.

Cykl zajęć będzie się odbywać od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00 – 14.00 i jest on bezpłatny. Na warsztaty można zapisywać się telefonicznie: 81 533 85 13 w. 18, 20.

Spacery z przewodnikiem

W Lublinie obecnie organizowane są także tanie wycieczki z przewodnikiem, które pozwolą dzieciom i ich opiekunom zobaczyć miasto z innej perspektywy i odkryć jego nieznane tajemnice. Takie wydarzenia organizuje PTTK w Lublinie.

Tego lata możemy zabrać swoją pociechę na jeden z weekendowych spacerów pod hasłem „Tajemnice i legendy Starego Miasta”. Będą one organizowane aż do końca września w każdą sobotę w godzinach 11:00 – 13:00, 13:00 – 15:00 i 17:00 – 19:00, a także w niedzielę o dwóch porach – 12:00 – 15:00 i 15:00 – 17:00. Bilet ulgowy na jednorazową wycieczkę po Lublinie kosztuje 10 zł, a normalny 15 zł.

Podobne atrakcje oferuje Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, dzięki której jeszcze do końca sierpnia możecie skorzystać z weekendowych spacerów „Lublin w samo południe” w towarzystwie przewodnika. Uczestnicząc w tych wydarzeniach, dziecko może poznać mniej uczęszczane miejsca w mieście, usłyszeć legendy o koziołku i Czarciej Łapie oraz posłuchać lubelskiego hejnału.

Na spacer z pociechą można się udać w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 11:30, przychodząc do Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej (Stare Miasto, ul. Jezuicka 1/3). Koszt wycieczki po Lublinie to 10 zł, a bilet ulgowy kosztuje 5 zł, natomiast dzieci do 6 roku życia nie muszą płacić wstępu.

Zamiast pieszej wycieczki wasze dzieci mogą też zwiedzić miasto, jeżdżąc elektrycznym minibusem Lublin City Tour. W trakcie podróżowania pojazdem prezentowane są najważniejsze i najciekawsze wydarzenia z historii miasta i jego zabytki. Dostępnych jest kilka tras zwiedzania, którymi możecie przemierzyć Lublin. Jedną z nich jest „Szlak Zabytków Lublina”, w trakcie której między innymi poznacie wielokulturowość miasta czy jego ogólną historię.

Wyjazdy minibusem startują na placu Zamkowym, a cała podróż trwa około 60 min. W trakcie zwiedzania Lublina usłyszycie ciekawostki przekazywane przez przewodnika na temat mijanych przez Was miejsc. Cena przejazdu dla dzieci kosztuje 15 zł, a dorośli mogą skorzystać z tej atrakcji już od 20 do 25 zł.

Wolne miejsca na półkolonie

Lubelska Akademia Sportu prowadzi jeszcze zapisy na ostatni turnus Półkolonii Aktywnych, które potrwają od 17 do 21 sierpnia. Organizatorzy zapewniają dzieciom dużo ruchu. Czeka je między innymi wspinaczka, gry i zabawy terenowe, wycieczki rowerowe, gry zespołowe oraz nauka łucznictwa, samoobrony i strzelectwa.

W zajęciach mogą uczestniczyć uczestnicy od 8 do 12 lat. Cena obejmująca 5-dniowy turnus to 575 zł. W tym czasie każdego dnia od 7:30 do 16:30 dzieci są pod opieką instruktorów i wychowawców. Miejsce półkolonii to Obiekty Sportowe KUL. Zapisy pod adresem: www.okinawakaratelublin.sportsmanago.pl/rekrutacja.

Ciekawą propozycją mogą być też półkolonie organizowane przez organizatorów firmy Mali Odkrywcy. W ramach niej dzieci codziennie korzystają z 3 tematycznych bloków zajęć trwających od 7:30 do 16:00. Są to np. warsztaty kulinarne, paintball laserowy czy zabawy taneczne. Prowadzą je doświadczeni animatorzy i wychowawcy.

Warsztaty w ramach półkolonii odbywają się w „Lawendowym Dworku” i na terenie okalającego go parku na ul. Krochmalnej 13C od 17 do 21 sierpnia. Ten sposób spędzania czasu przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Bliski kontakt ze zwierzętami

Jeśli wasze dzieci dobrze czują się w towarzystwie zwierząt, możecie wybrać się z nimi do jednej z lubelskich stajni, gdzie mogą skorzystać z nauk jazdy konnej.

Pierwsza z nich mieści się na ulicy Wólczańskiej 27. To sekcja jeździecka „Stajnia Drwal”. Tutaj można się zapisać na lekcje jazdy konnej, które prowadzą doświadczone instruktorki. Ośrodek jeździecki mieszczący się w sąsiedztwie Zalewu Zemborzyckiego oferuje zajęcia zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących młodych jeźdźców.

Innym tego typu miejscem jest Stajnia Alabama mieszcząca się przy ul. Heleny Dziubińskiej 75 w Lublinie. Ośrodek prowadzi nauki jazdy konnej i hipoterapię, czyli zajęcia terapeutyczne z końmi dla osób niepełnosprawnych. Dzieci czeka tu więc jazda w terenie, przejażdżki indywidualne i grupowe, a ceny za daną usługę wynoszą od 10 do 50 zł.

Ostatnim punktem dla młodych miłośników koni jest Ośrodek Jeździecki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie mieszczący się przy ulicy Doświadczalnej 50. To gratka dla osób zainteresowanych jazdą sportową lub rekreacyjną. W ofercie pensjonatu między innymi są dostępne kryte ujeżdżalnie, wybiegi ziemne i pastwiska, zewnętrzny plac treningowy, a także istnieje możliwość wyjazdów terenowych. Na miejscu czterej instruktorzy prowadzą zajęcia indywidualne z jazdy konnej dla amatorów, jak i osób zaawansowanych. Lekcje w Ośrodku prowadzone są od poniedziałku do piątku, a w niedzielę odbywają się tu cieszące się dużą popularnością szkółki jeździeckie.

Wakacje nad Zalewem Zemborzyckim

Nad Zalewem Zemborzyckim wciąż istnieje możliwość wypożyczenia wielu sprzętów wodnych. Możecie wybrać kajaki i udać się na spływ kajakowy rzeką Wieprz, Wisłą lub Bystrzycą, by poznać piękno dzikiej przyrody i nieznane zakątki Lubelszczyzny. Na wodną wyprawę bez problemu można zabrać ze sobą nawet bardzo małe dzieci.

Kajakiem można pływać zarówno kilka godzin, jak i zaplanować swoją wycieczkę na kilka dni, przy okazji spędzając noce pod namiotem. Spływy odbywają się codziennie przez Lublin i inne lubelskie miejscowości. Można je rezerwować na stronie: www.kajaki.lublin.pl/.

W wypożyczalni sprzętu sportowego i rekreacyjnego niedaleko ośrodka „Słoneczny Wrotków” nad Zalewem Zemborzyckim wypożyczycie również kajaki, ale też między innymi rowery wodne, rowery górskie czy deski windsurfingowe.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments