Weekend w Lublinie nie może być nudny. Będą pierzaki kumowskie, wystawy i rozpoczęcie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Jeżeli zastanawiacie się, jak zaplanować swój wolny czas, prezentujemy zestawienie najciekawszych wydarzeń.

Pierzaki kumowskie

Lubelski skansen zaprasza na „Pierzaki kumowskie”, czyli spektakl w duchu ludowego teatru amatorskiego, który przywoła tradycję darcia puchu na pierzyny. W niedzielę, 4 listopada o godz. 12.30 zobaczymy proces darcia pierza, który niegdyś integrował wszystkie wiejskie gospodynie. Głównym punktem programu będzie zespół „Kumowianki”, który wystąpi wraz z pracownikami Muzeum Wsi Lubelskiej oraz uczniami z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie. Bilet ulgowy kupimy za 6 zł, normalny za 12 zł.

Świętujemy odzyskanie niepodległości

Już od niedzieli, 4 listopada, rozpoczną się lubelskie obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 9 na balkonie auli Ignacego Daszyńskiego w ramach projektu „Lublin – Wschód Niepodległej” odbędzie się inscenizacja historyczna przemówienia Ignacego Daszyńskiego z 7 listopada 1918 roku. Czekają nas rekonstrukcja przysięgi żołnierzy, seminaria, inscenizacje teatralne organizowane przez grupę Poławiacze Pereł Improv Teatr oraz konferencje naukowe. Obchody potrwają do 11 listopada.

Zaduszki z Markiem Dyjakiem

W piątek, 2 listopada o godz. 19 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury usłyszymy najsmutniejsze i najbardziej refleksyjne piosenki z repertuaru Marka Dyjaka. Sam określa siebie „barowym grajkiem”. Bilety na wydarzenie kosztują 60 zł.

Lubelski Bieg Dookoła Zalewu

W niedzielę, 4 listopada odbędzie się druga już edycja biegu w najpiękniejszej części miasta – nad Zalewem Zemborzyckim. Pobiegną zawodowi biegacze, pasjonaci i hobbyści. Trasa będzie miała odległość ok. 12 km i poprowadzi dookoła zalewu. Start rozpocznie się o godzinie 9 na Słonecznym Wrotkowie.

Lubelski Festiwal Filmowy

W sobotę, 3 listopada rozpoczyna się Lubelski Festiwal Filmowy, w ramach którego spotkamy się z wyjątkowymi gośćmi, autorami filmów, oraz przedstawicielami zaprzyjaźnionych festiwali filmowych. W sobotę seanse będą rozpoczynały się o godzinie 10, 16, 17.30, 19.10 i 21. Zapraszamy m.in. na film „Nietypowe pary”, „Niewidzialnie”, „Ani jednej linii”, „Kapitalistis”, „Żuk na końcu ulicy”, „Rodzina na sprzedaż”, „Biały” i „Do samodzielnego złożenia”. W weekend odbędzie się też wiele warsztatów dla dzieci oraz całych rodzin. W niedzielę seanse odbędą się o godz. 14, 17, 18, 18.30, 19.30, 20.10 i 21.30. Projekcje i spotkania odbędą się w Centrum Kultury, Akademickim Centrum Kultury, „Chatka Żaka” oraz w Galerii Labirynt. Festiwal potrwa do 10 listopada.

Festiwal „Kontynenty”

W weekend 3-5 listopada odbędzie się już III edycja spotkań pod szyldem „Kontynenty”. W tym roku hasłem przewodnim festiwalu jest „Przekraczanie granic”. W Centrum Spotkania Kultur czekają nas warsztaty, debaty, filmy oraz wykłady dla dzieci. Tegoroczny festiwal Podróży i Reportażu rozpocznie się w sobotę 3 listopada o godzinie 13. Odbędą się „Warsztaty chińskie”, „Podróżowanie konno” i projekcje filmów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments