Przed nami kolejny lutowy weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (17 lutego) do niedzieli (19 lutego).

Czarny Mnich powraca

W piątek i sobotę o godz. 19, a w niedzielę o godz. 17 w Teatrze Starym w Lublinie zobaczymy spektakl „Czarny Mnich”. To ponadczasowa opowieść o normalności, szaleństwie i sensie życia. Jej bohaterem jest młody uczony Andriej Kowrin, dręczony wizjami tajemniczego, Czarnego Mnicha, z którym prowadzi filozoficzne dyskusje, powoli popadając w obłęd.  Sztuka wyprodukowana przez Teatr Stary, miała swoją premierę w 2021, a teraz ponownie powraca na naszą scenę. Występują: Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek, Jan Peszek. Bilety od 35 zł normalne/ 20 zł ulgowe.

Zwiedzanie wystawy w Teatrze Starym

W weekend można zwiedzać wystawę „Teatr Stary w Lublinie – 200 lat”. W 1822 roku teatr u zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej w Lublinie dał swoje pierwsze przedstawienie. Drugi, po teatrze krakowskim, najdłużej istniejący budynek teatralny w Polsce ma bogatą historię, niejedno przeżył, wiele widział, sporo zapamiętał. To bogactwo można zobaczyć na stałej wystawie. Zobaczycie opowieści o rodzinie właścicieli, aktorach, reżyserach, cyrkowcach, teatralnych premierach, seansach filmowych, pokazach magii, afisze, książki, artykuły, zdjęcia i filmy. Wstęp wolny.

Terminy zwiedzania: w sobotę w godz. 10-17, w niedzielę w godz. 10-15.

Podwójna wystawa w Galerii Białej

W piątek o godz. 18 w Galerii Białej w Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa Jarosław Perszko: Ali Baba i 40 rozbójników / Włodko Kaufman: Kruchość.

Jarosław Perszko eksperymentuje głównie ze szkłem, światłem, metalem, kamieniem i delikatnymi materiami, tworząc minimalistyczne formy nasycone metafizyką. Jego instalacje site-specific, dedykowane Galerii Białej nie tylko poszerzają koncepcje materialności i procesualności obiektu, ale również stanowią kolejny rozdział opowieści artysty o kondycji ludzkiej w dobie wielkiego sprawdzianu człowieczeństwa. „Ali Baba i 40 rozbójników” to instalacja, składająca się głownie z neonowych rur,  w której światło zyskuje skalę totalną, ucieleśniając jednocześnie miarę człowieka.

Włodko Kaufan natomiast jest artystą wielu mediów. Zajmuje się między innymi performansem, malarstwem, grafiką, fotografią, filmem, obiektem. Na wystawie „Kruchość” prezentuje dedykowaną dwóm przestrzeniom instalację, której podstawowym tworzywem jest wielkowymiarowy papier. Powstałe z niego monumentalne obiekty sprawiają, że ich wizualność nabiera dramatycznego wydźwięku. Artysta mieszka i pracuje we Lwowie. Otwarciu wystawy będzie towarzyszył performans w jego wykonaniu.

Akwarele i rysunek

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wernisaż Eweliny Maliborskiej-Patkowskiej pt. „Akwarele i rysunek”. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godz. 17 na I piętrze budynku Centrum Kultury w Lublinie. Ekspozycja czynna do 9 marca. Ewelina Maliborska-Patkowska jest młodą, ambitną i niezwykle wrażliwą artystką specjalizującą się w technice akwareli. Artystka od 2018 roku należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i nieformalnej grupy artystycznej związanej z Lubelszczyzną, tzw. Grupy Lubelskiej. Bierze udział w konkursach oraz wystawach zbiorowych i indywidualnych. Odnosi sukcesy zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Wstęp wolny.

Koncert w Centrum Kultury

W sobotę o godz. 19 w Centrum Kultury odbędzie się koncert Atanasa Valkova „Cinematic World”. Będzie on połączeniem muzyki filmowej oraz world music. Usłyszcie wiele utworów w specjalnych kameralnych aranżacjach, pełnych muzycznych fuzji, synergii zaskakujących estetyk, zróżnicowanych narracji i szalonych improwizacji. Wszystko to z wykorzystaniem klasycznych i etnicznych instrumentów muzyki świata oraz w wykonaniu oryginalnego sekstetu. Bilety w cenie 85 zł.

Kabaret w CSK

W niedzielę o godz. 16 w CSK z najnowszym komediowym programem wystąpi Kabaret Skeczów Męczących. Bilety w cenie od 90 zł.

Dzień otwarty w schronisku

W najbliższą niedzielę (19 lutego) o godz. 12 rozpocznie się Dzień Otwarty w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Okazją do zaproszenia mieszkańców do poznania podopiecznych placówki jest obchodzony w lutym Światowy Dzień Kota. W programie spotkania przewidziano, m.in. wykład zoopsychologa Dariusza Ornala „Aktywny kot – szczęśliwy kot”, a także prelekcję „Czy w Twoim domu jest miejsce dla kota?”, podczas której uczestnicy poznają porady dla właścicieli kotów w zakresie projektowania wnętrz. W ramach wydarzenia zaplanowano także spotkanie z Emilią Komarnicką-Klynstrą, aktorką i autorką książki ,,Cieszę się, że jesteś”. Dodatkowo podczas Dnia Otwartego pracownicy i wolontariusze Schroniska będą do dyspozycji gości i odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące zasad adopcji czy opieki nad zwierzętami oraz przybliżą sylwetki konkretnych podopiecznych placówki.

Zwiedzanie Lublina

Wystartowała kolejna, czwarta edycja cyklu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem!/Explore Lublin with a Guide!”, w ramach którego mieszkańcy Lublina oraz turyści przybywający do naszego miasta mogą wybrać się na zwiedzanie wraz z przewodnikami zrzeszonymi w Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin.

W harmonogramie spacerów znajdują się spacery w języku polskim oraz angielskim poświęcone m.in. najpopularniejszym zabytkom, legendom miejskim, Unii Lubelskiej, okresowi dwudziestolecia międzywojennego, a także utworom literackim poświęconym o Lublinie. Spacery w języku polskim odbywają się co sobotę o 13.00, natomiast w języku angielskim – w wybrane niedziele o 11.00.

Szczegóły na stronie internetowej https://przewodnik.lublininfo.com/

Bajkowy Lublin

Bajkowe wizerunki Lublina prezentuje nowa wystawa w Galerii Ratusz. Autorką ekspozycji jest artystka pochodząca z Lublina, młoda graficzka Dominika Wilk. Wystawę stanowi zbiór 28 prac utrzymanych w podobnej ilustratorskiej konwencji, pozbawionej koloru, gdzie główną rolę gra czerń i biel. Inspiracją do tych ilustracji są nie tylko realnie odwiedzane miejsca, ale także surrealistyczne wizje.

Wystawę można zwiedzać w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1) do 28 lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 13 marca w Galerii Saskiej możecie zobaczyć niezwykłą wystawę, artystyczne spotkanie ze Stasys’em Eidrigevicius’em – plakacistą, malarzem, twórcą ekslibrisów, rysunków, ilustracji książkowych, performanc’ów oraz scenografii.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie, w Muzeum Plakatu w Wilanowie, British Museum w Londynie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, National Library w Waszyngtonie, Creation Gallery w Tokio, Muzeum Watykańskim w Rzymie oraz zbiorach prywatnych na całym świecie.

A w regionie…

Koncert Ani Rusowicz

17 lutego o godzinie 19 w Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku odbędzie się koncert Ani Rusowicz – wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Jej twórczość charakteryzuje lekkość i pogoda ducha. Podczas koncertu Artystka przeniesie widzów do szalonych lat 60. i 70., pełnych żywych rytmów i bogatego brzmienia. To połączenie takich gatunków muzyki jak rock, funk, bigbit, a także blues i soul. Bilety dostępne są w kasie kina Lot oraz na stronie https://biletyna.pl/event/view/id/298173. Cena biletu to 110 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments