Przed nami ostatni kwietniowy weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (26 kwietnia) do niedzieli (28 kwietnia).

Botaniczna piątka

Pierwsze spotkanie z Botaniczną Piątką w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędzie się już w niedzielę o godz. 10:00. Zapisy na stronie www.botaniczna5.pl

Kino Sztuczka: Chłopiec i Czapla

Na sobotę na godz. 15:30 Kino Sztuczka w CK zaplanowało pokaz wizjonerskiej animacji mistrza gatunku Hayao Miyazakiego, który w wielkim stylu powraca na ekrany po dziesięciu latach. Film, okrzyknięty w Japonii arcydziełem, to nie tylko opowieść o stracie i przemijaniu, to także popis niczym nieograniczonej wyobraźni.

Po stracie matki Mahito wraz ojcem opuszcza Tokio i przeprowadza się na wieś. Zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga chłopcu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Przed seansem przewidziana jest prelekcja,która wprowadzi młodych widzów w kontekst wydarzeń historycznych i społecznych przedstawionych w filmie.

Bilety dostępne w kasie CK

15/25 zł ulgowy/rodzinny (opiekun+dziecko); 18 zł normalny

Melodie Lubelskich Korzeni 

W piątek o godz. 18:00 w Dzielnicowym Domu Kultury SM “Czechów” odbędzie się  koncert Zespołu Muzyki Folklorystycznej “Lubelacy”. Idea jaka przyświeca grupie jest pielęgnowanie i dzielenie się się folklorem. W repertuarze znajdą się piosenki biesiadne i przyśpiewki ludowe z regionu lubelskiego, a także trochę historii na temat granych i śpiewanych przez zespół utworów. Wstęp wolny. Podczas koncertu będą zbierane dobrowolne środki na rozwój zespołu.

Perfect Days | Kino CK

Nowy film twórcy „Lisbon Story” i „Nieba nad Berlinem” to medytacja nad prostotą i pięknem życia. W „Perfect Days” Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności.

Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych. Podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem.

Ceny biletów: 15/18 zł

Projekcje:

26.04 / piątek / godz. 20.15

27.04 / sobota / godz. 18.00

28.04 / niedziela / godz. 19.15

Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:

poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00

sobota godz. 15:00-18:00

oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się o godz. 18:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 20:00. 

Cena usługi przewodnickiej:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Jest to oferta dla osób indywidualnych, kierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Popatrz vintage | targ vintage

W sobotę miłośnicy stylu vintage mogą odwiedzić Muzeum Osiedli Mieszkaniowych przy ul. Wileńskiej 21. o godz. 10:00 rozpocznie się tam targ vintage. Uczestnicy muszą przygotować się na niepowtarzalne odkrycia w świecie mody retro. Stoiska będą pełne wyselekcjonowanych ubrań, biżuterii i dodatków, które przeniosą odwiedzających w czasie. To doskonała okazja, aby znaleźć unikalne skarby z drugiej ręki i podkreślić swój indywidualny styl.

Noc tylko dla dorosłych: Scena Komedii – Grupa Oł Maj Gad | Harpy Queen – show neoburleski

Grupa Oł Maj Gad, która tworzy Scenę Komedii w Centrum Kultury w Lublinie wystąpi w piątek o 20:00 z zupełnie nowym, zaskakującym programem. Drugim pokazem tego wieczoru będzie występ lubelskiej performerki, tancerki i producentki burleski – Harpy Queen, która zaprezentuje swój specjalny show. Bilety na spektakl w Centrum Kultury do kupienia na stronie bilety24.pl

Pokój nauczycielski | Kino CK

Carla Nowak, rozpoczyna swoją pierwszą pracę w liceum, wyróżnia się idealizmem i wielkim zaangażowaniem.

Kiedy w szkole dochodzi do serii kradzieży, podejrzenie pada na jednego z jej uczniów. Carla postanawia zbadać sprawę na własną rękę. Nauczycielka próbuje mediacji między oburzonymi rodzicami, kolegami i uczniami. Im bardziej desperacko stara się robić wszystko dobrze, tym bardziej młodej nauczycielce grozi załamanie.

Ten trzymający w napięciu dramat o konformizmie, rasizmie i buncie jest wnikliwym spojrzeniem poszukiwanie prawdy we współczesnym społeczeństwie. Reżyser pokazuje najważniejsze tematy publicznej debaty: o rasizmie, sprawiedliwości, odpowiedzialności, manipulacji o zasadach moralnych. Film otrzymał 5 Niemieckich Nagród Filmowych i nominację do Oscara.

Projekcje:

28.04 / niedziela / godz. 17.00

Ceny biletów: 15/18 zł

Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:

poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00

sobota godz. 15:00-18:00

oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Diabelski młyn

Za wieloznacznym tytułem stoi nieprosta historia dwóch osób. ON – dystyngowany pan w średnim wieku, ONA – tajemnicza, młoda kobieta. Nic o nich nie wiemy, zaczynamy więc od pierwszych minut spektaklu zadawać pytania. Kim są: oddzielnie, dla siebie, w jakim celu się spotkali? Śledzimy grę w „kto jest kim”, w udawanie i szczerość, i ta gra nas intryguje, wciąga.

Finał zaskakuje, wszystkie wątki uzyskują sens, a ICH historie urzeczywistniają się. Odkrywamy skomplikowaną przeszłość bohaterów, konsekwencje, które przychodzi im ponieść. Wraz z nimi, doświadczamy swoistego katharsis. Spektakl skłania do fundamentalnych pytań o to, co w relacjach z drugim człowiekiem jest najważniejsze i pokazuje, że zawsze ponosimy konsekwencje swoich decyzji.

Spektakl w Teatrze Osterwy zaplanowano na piątek i sobotę na godz. 17:00 i na niedziele na godz. 16:00. 

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne 60 zł

ulgowe 50 zł

Vartan Markarian – Wyjazd nie jest możliwy

W piątek o godz. 18:00 w Galerii Labirynt przy Grodzkiej 3 odbędzie się otwarcie wystawy “Wyjazd nie jest możliwy”.  Poczucie niestabilności jutra odzwierciedla istotę naszej współczesnej egzystencji, gdzie wojna i straty stały się nieodłączną częścią ukraińskiego doświadczenia. Nieprzewidywalne okoliczności wojny podstępnie wywołanej przez rosję w 2014 roku pokrzyżowały nasze plany i nadzieje. Wspomnienia z przeszłości znikają, a nostalgia za okresem pokoju staje się wielkim ciężarem. Okupowane miasta zostają symbolami utraconego świata, a emocjonalne przemiany wprowadzają nas w labirynt, w którym rywalizują rzeczywistość i marzenia o wolnym życiu. Każdy obiekt na wystawie oddaje wrażenie niestabilności i nieprzewidywalności współczesnego życia, a także skłania do refleksji nad naszym współistnieniem z tragicznymi konsekwencjami wojny i strat. Wstęp wolny. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments