Weekend w Lublinie. Jarmark, koncerty i dożynki w skansenie

0
865
Fot. Bartek Żurawski/ Materiały organizatora

Trwa długi weekend. Jeśli spędzacie go w mieście, macie okazję skorzystać z wielu atrakcji, które przyniosą najbliższe dni. Wybierzcie się na Jarmark Jagielloński, warsztaty i koncerty na Moście Kultury, a w niedzielę nie zapomnijcie o dożynkach dworskich w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Jarmark Jagielloński

Od piątku do niedzieli (16-18 sierpnia) na lubelskim Starym Mieście będzie trwał Jarmark Jagielloński. Festiwal kultury ludowej i tradycyjnej przybliży nam muzykę, taniec, śpiew, zabawę, wystawy, warsztaty i działania w przestrzeni miasta. Program jest bardzo bogaty. Podczas wydarzenia odbędzie się wiele warsztatów i koncertów. Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie będzie można spotkać twórców ludowych z Polski, Litwy, Ukrainy, Białorusi, Węgier i Słowacji.

Hoop Jam

To warsztaty dla młodzieży i dorosłych, którzy chcą rozpocząć przygodę z hula hop. Zajęcia zorganizowane są nie tylko dla pasjonatów, ale również tych, którzy z wielkim kołem chcą się dopiero zapoznać. Wspólnie z organizatorami będziecie mogli trenować i szukać pomysłów na zabawę. Wszystko przy dobrej muzyce. Zajęcia odbywają się na placu przed Centrum Kultury w piątek i sobotę (16, 17 sierpnia) o godzinie 17.30.

Koncert re:tradycja

W ramach Jarmarku Jagiellońskiego w piątek (16 sierpnia) o 19.30 odbędzie się koncert niezwykłych artystów i osobowości na jednej scenie w repertuarze muzyki tradycyjnej. W tym roku na dziedzińcu Zamku Lubelskiego wystąpi Adam Bałdych i Krzysztof Dys, Katarzyna Groniec, Brodka, Dorota i Henryk Miśkiewicz.

Roger Orchestra

W piątek (16 sierpnia) o godz. 21 w wirydarzu Centrum Kultury wystąpi Roger Orchestra. To skład, który powstał na początku kwietnia. Tworzy go grupa znajomych, którzy wspólnie grają, chodzą na jamy, oraz pracują przy wielu różnych muzycznych projektach. Na scenie pojawi się aż dziewiętnastu wykonawców, w tym wokaliści czy cała sekcja smyczkowa. Wykonają dla Was znane utwory z pogranicza funku, R&B i smooth jazzu w aranżacjach Mateusza „Rogera” Strzempy.

Weekend z historią

W sobotę (17 sierpnia) o godz. 10 i 11 w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędzie się bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem. Uczestnicy, podążając „Szlakiem Miejsc Utraconych”, zapoznają się z ogólnym zarysem historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, a także odkryją poniemieckie dzieje terenów byłego obozu. Przewodnicy wyjaśnią między innymi, dlaczego zachowała się jedynie część obiektów obozowych i opowiedzą o nieistniejących już dziś barakach, warsztatach, magazynach i koszarach.

W niedzielę (18 sierpnia) o godz. 11 organizatorzy przygotowali prelekcję połączoną z oprowadzaniem po wystawie „Sowiecki obóz filtracyjny NKWD na Majdanku”. Na wystawie zobaczycie dokumenty dotyczące przetrzymywanych tu żołnierzy AK, oficerów, podoficerów i szeregowych, w tym ich dalszych losów po internowaniu w Rosji.

Weekendowe spacery z przewodnikiem – Tajemnice i legendy Lublina

W sobotę (17 sierpnia) o godz. 11 będziemy mieli okazję poznać lubelskie Stare Miasto. O centrum Lublina opowie przewodnik PTTK. Tematem przewodnim spotkania będą tajemnice i legendy Starego Miasta. Bilety ulgowe kosztują 10 zł, a normalne 15 zł. Spotkanie rozpocznie się w kamienicy Rynek 8.

Most Kultury

W najbliższy weekend na Moście Kultury zaplanowano różnorodne. W piątek (16 sierpnia) o godz. 16 odbędą się otwarte warsztaty dla miłośników gry w szachy. Organizatorzy zapraszają też osoby, które swoją przygodę z szachami chcą dopiero rozpocząć. O godz. 17 czekają na nas Motoperypetie, czyli warsztaty, które odkryją tajniki motoryzacji, a o godz. 20 wystąpi No Flowers i Plug&Play.

W sobotę o godz. 11 na nasze dzieci czekają warsztaty plastyczne Akwarelki i rodzinne warsztaty fotograficzne Camera Obscura, a o 11.30 kulinarne warsztaty „Jemy sezonowo, jemy roślinnie. O godz. 20 zagra dla nas Standard Brass Band.

Niedziel na Moście Kultury będzie bardzo muzyczna. O godz. 11 odbędzie się koncert dla dzieci „Muzyka Cebularzowego Dworu”, a o godz. 20 Patryc O’Byrne.

Urządzamy rezerwat – warsztaty konstrukcyjne

W sobotę (17 sierpnia) o godz. 13 w Rezerwacie Dzikich Dzieci odbędą się kreatywne warsztaty dla małych złotych rączek. Inspirujące warsztaty rozbudzą wyobraźnię konstruktorską. Dzieci dowiedzą się jak codzienne i niecodzienne przedmioty mogą zmienić swoją funkcję i stać się elementem wspaniałej zabawy. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny.

Lato na placu Litewskim: Festiwal Dzieci

W niedzielę (18 sierpnia) zabierzcie swoje dzieciaki na plac Litewski. O godzinie 12 odbędą się warsztaty i animacje dla dzieci. Dzieci wykonają m.in. teatralne elementy scenograficzne, lalki pacynki, a także różne instrumenty muzyczne. Poznają też tańce narodowe oraz uszyją maskotkę – koziołka lubelskiego. Na placu Litewskim pojawi się także mini plac zabaw, kącik malucha oraz wata cukrowa bez ograniczeń. 

Dożynki dworskie

W niedzielę Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na Dożynki Dworskie. Uroczystość Dożynek rozpocznie dziękczynna msza święta (godz. 14) w zabytkowym kościele z Matczyna z 1686 r. Jak dawniej, tak i w tę niedzielę, loża kolatorska w kościele będzie zarezerwowana dla rodziny dziedzica, a oś nawy dla żniwiarzy z wieńcami dożynkowymi.  W programie znalazło się również przejście orszaku dożynkowego pod dwór z Żyrzyna i inscenizacja dożynek dworskich według tradycji w majątkach na Sławinie i Guzówce k/Wysokiego.

Festiwal LED’ów pod Areną Lublinie

Wydarzenie dla miłośników motoryzacji i tuningu swoich aut odbędzie się w niedzielę (18 sierpnia) od godz. 19. Według organizatorów trend na kolorowe ledowe listwy święcące na obrzeżach samochodu wraca do łask. Warto więc go pokazać światu.

Lubelska Liga Gier Miejskich

Już 17 sierpnia odbędzie się kolejna z gier miejskich organizowanych w ramach cyklu Lubelska Liga Gier Miejskich. Tym razem spotkanie będzie nawiązywać do odbywającego się w tym czasie Jarmarku Jagiellońskiego. Wydarzenie startuje od godziny 14 w Centrum Kultury w Lublinie na Wirydarzu.

Fot. materiały organizatorów

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments