Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (26 maja) do niedzieli (28 maja).

Czas na KULturalia

W piątek i sobotę możecie wybrać się na koncerty w ramach KULturalia 2023, organizowane będą na dziedzińcu Gmachu Głównego KUL. Na wydarzenie obowiązują bilety jednodniowe oraz karnety. Za wejście na jeden dzień koncertów studenci zapłacą 25 zł, pozostali 40 zł. Karnet studencki kosztuje 40 zł, normalny 70 zł. 26 maja na scenie pojawi się Sylwia Grzeszczak oraz Happysad. Natomiast na sobotę 27 maja zaplanowano koncerty Natalii Szroeder oraz Anny Karwan. Zarówno w piątek, jak i sobotę otwarcie bramek zaplanowano na godzinę 18. Koncerty rozpoczną się o godzinie 19.

Piknik z grochówką

W najbliższą sobotę (27 maja) o godz. 12 na Placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się uroczysty apel z okazji święta 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, połączony z przysięgą nowych żołnierzy. O godz. 13 terytoriasi zapraszają na Błonia pod Zamkiem na piknik wojskowy pełen atrakcji.

Pokazy na fontannie

W piątek i sobotę możecie się wybrać na pokazy na fontannie multimedialnej.

PROGRAM

26.05.2023 pt. – pokaz ESM v PL, Symfonia Nauki
27.05.2023 sb. – pokaz ESM v EN, Czarcia Łapa

Biegi w Ogrodzie Saskim

W sobotę o godz. 9 w Ogrodzie Saskim już po raz 133 zaplanowano parkrun. – Pobiegamy, pochodzimy, pospacerujemy, pogadamy – zachęcają organizatorzy. Rejestracja na bieg darmowa.

Wystawa kaktusów

W najbliższą sobotę i niedzielę w godz. 10:00-18:00 w szklarniach Ogrodu Botanicznego (wejście od ul. Willowej) odbędzie się „Wystawa kaktusów i Innych sukulentów” połączona z kiermaszem. Na ekspozycji będzie można zobaczyć rośliny zgromadzone w zasobach Ogrodu oraz prywatne kolekcje hobbystów – członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów. Wystawcy to miłośnicy sukulentów i znawcy zagadnień związanych z uprawą tych interesujących roślin, dlatego oprócz oglądania okazów, będzie można także uzyskać przydatne informacje, porady specjalistyczne i wykonać pamiątkowe fotografie. Ekspozycji będzie towarzyszył kiermasz roślin. Przypominamy, że Ogród Botaniczny UMCS jest otwarty w godz. 9:00-20:00. Bilety wstępu do „Botanika” uprawniają jednocześnie do wejścia na wystawę.

Rywalizacja akademickich zespołów

W czwartek (25 maja) rozpoczęły się finały Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce kobiet i mężczyzn. W najbliższych dniach w Lublinie spotkają się 32 najlepsze akademickie zespoły z całego kraju. Mecze będą rozgrywane do niedzieli (28 maja) w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli oraz w wybranych obiektach sportowych lubelskich uczelni.

Turniej w Goalball

Od piątku Lublin będzie gospodarzem Międzynarodowego Turnieju w Goalball. Turniej dla osób z niepełnosprawnością wzrokową, w wieku do 23 lat i młodsi w kategorii chłopców i do lat 30 dziewcząt, odbędzie się w Centrum Kultury Fizycznej przy ul. Langiewicza. W rozgrywkach wezmą udział zespoły z Polski oraz krajów europejskich: Ukrainy, Czech i Rumunii. Wydarzenie organizowane we współpracy z młodymi wolontariuszami i studentami UMCS potrwa do 28 maja.

Piknik sportowy

Sobota to czas nie tylko dla kibiców, ale także miłośników aktywnego wypoczynku. O godz. 9.30 na Piknik Sportowy przy Szkole Podstawowej nr 57 (ul. Krasińskiego 7) zaprasza Rada Dzielnicy Konstantynów. Podczas wydarzenia mieszkańcy miasta będą mogli spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych, a także spotkać się z lubelskimi sportowcami, m.in. piłkarzami Motoru Lublin, siatkarzami LUK Lublin, piłkarkami ręcznymi MKS Lublin, czy rugbystami Budowlanych Lublin. W trakcie pikniku zostanie również rozegrany turniej piłkarski o Puchar Rady Dzielnicy Konstantynów „Konstantynów Cup 2023″. Ponadto, na uczestników spotkania czekają liczne zabawy i konkursy, a także animacje dla najmłodszych.

Piknik rowerowy

W sobotnie popołudnie odbędzie się Rodzinny Piknik Rowerowy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 w trzech punktach na terenie Lublina, skąd uczestnicy wyruszą do Bike Parku przy ul. Janowskiej 74. Tam na uczestników czekają liczne atrakcje, m.in.: rodzinne zawody rowerowe oraz konkursy sportowe, pokazy oraz warsztaty BMX Racing, pokaz Bikepackingu, a także strefa zabaw dla dzieci. Start rajdu zaplanowano w lokalizacjach: parking przy Decathlon Czechów przy ul. Spółdzielczości Pracy 26; parking przy Decathlon Węglin przy ul. Gęsiej 1; Most Kultury przy ul. Zamojskiej.

Lubelskie Koziołki

W niedzielę (28 maja) na Stadionie Lekkoatletycznym przy al. Piłsudskiego 22 odbędzie się Mityng Gwiazd Lekkiej Atletyki Lubelskie Koziołki. W zawodach wezmą udział najwybitniejsi polscy lekkoatleci. Swój występ zapowiedziało ponad 20 medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz kilkudziesięciu reprezentantów Polski w kategorii seniorów, młodzieżowców i juniorów. Zawody zostaną rozegrane o godz. 15.00 w 18 konkurencjach w kategorii kobiet i mężczyzn, w tym: biegi sprinterskie, biegi płotkarskie, sztafety 4×100 m, biegi wytrzymałościowe na 800 i 1500 m. Do tego kibice zobaczą rywalizację w konkurencjach technicznych: rzut młotem, dyskiem oraz pchnięcie kulą.

Festyn rodzinny

W sobotę w godz. 15-21 Dom Kultury LSM zaprasza na Wielki Festyn Rodzinny. Wydarzenie tradycyjnie odbędzie się w zielonej przestrzeni wokół Dom Kultury LSM między ul. Wallenroda a ul. Zana. Czekają na Was liczne atrakcje! Będą m.in. występy grup wokalnych, tanecznych i instrumentalnych Domu Kultury LSM, spektakl rodzinny, pokaz taneczny oraz mnóstwo konkursów i zabaw. Gwiazdą naszego Festynu będzie Maciejowa Kapela.

Premiera w Andersenie

W sobotę i niedzielę o godz. 17 w Teatrze Andersena zobaczymy premierowy spektakl pt. Królowa śniegu. Jest to opowieść o dziewczynce, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela. Podróż, w której jako widzowie, towarzyszymy Gerdzie jest przejmującą drogą z utraconego raju dzieciństwa w dorosłość. Dziewczynka wędruje przez różne poziomy wtajemniczenia, aby na końcu odkryć, że odbyła drogę nie do przodu,  a w głąb siebie, do rdzenia swojego jestestwa. Dzięki niej odkrywamy, że warunkiem wolności każdego człowieka, czy to dziecka czy dorosłego, jest afirmacja prawdy i miłości. Ale Królowa Śniegu nie jest tylko opowieścią o dojrzewaniu. H. Ch. Andersen pisał tę baśń w dosyć niespokojnych czasach, być może dlatego tak dużo w niej jest niepewności i lęku przed złem, tak bardzo rezonujących w naszej trudnej i niepokojącej rzeczywistości. Bilety na stronie teatru.

Muzyka w Centrum Kultury

W sobotę o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie wystąpią dwie grupy żonglujące gatunkami szeroko pojętej muzycznej alternatywy. Jednego wieczora usłyszymy Naczynia — grupę, która bardzo rzadko występuje na żywo oraz jeden z najbardziej twórczych polskich zespołów undergroundowych — Oranżadę. Podczas koncertu w Wirydarzu warstwa muzyczna będzie wzbogacona również wizualną, za co odpowiada Radek /eRBu/ Bułtowicz. Artysta używa płynów w wizualizacjach – korzysta m.in. z diaskopów, co daje możliwość ‘zfalowania’ ekranu i całej przestrzeni. Wymienione ornamenty tła wraz z wrażeniem animacji poklatkowej realizuje za pomocą urządzeń analogowych.  Bilety w cenie 30/50 zł.

Muzyczny Dzień Dziecka

W sobotę o godz. 11 Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: „O krasnoludkach i Sierotce Marysi” – koncert dla dzieci z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Miejsce – muszla Ogrodu Saskiego. Podczas wydarzenia, dzięki uprzejmości Pani Elżbiety Pendereckiej, zabrzmi kompozycja przygotowana specjalnie na potrzeby spektaklu „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, Po koncercie odbędą się m.in. warsztaty tworzenia instrumentów z materiałów recyclingowych oraz inne atrakcje dla dzieci.

Atrakcje w skansenie

W najbliższą sobotę Muzeum Wsi Lubelskiej będzie jednym z punktów 2. etapu IV Rajdu Ziemi Lubelskiej „Śladami Młynów” stanowiącego II rundę Mistrzostw Polski Samochodów Zabytkowych. Pierwsze zabytkowe pojazdy, które wg powiedzenia „nie mają klimy, ale mają klimat” do muzealnego miasteczka dotrą ok. godz. 13.30. Do godz. 15.00 będziecie mogli przyjrzeć się im wszystkim z bliska, bowiem zaparkują na miasteczkowym rynku. W tym czasie zostanie rozstrzygnięty także konkurs elegancji na „najlepszą stylówkę” – samochód + załoga. Bilety 25 zł normalne, 15 zł ulgowe.

Moto Session 2023

Ekstremalne pokazy stuntu, driftu i freestyle motocross, nowości motoryzacyjne, a do tego ryk silników, pisk opon i błysk karoserii – to tylko część atrakcji, które czekać będą na zwiedzających podczas Moto Session 2023. Już 27 i 28 maja w Targach Lublin odbędą się targi motoryzacyjne połączone z emocjonującymi pokazami. Szykuje się prawdziwe święto dla fanów motoryzacji. W sobotę odwiedzicie targi w godz. 11-19, a w niedzielę 10-18. Bilety od 30 zł.

Festiwal Baniek Mydlanych

W sobotę w godz. 15-17.30 możecie się wybrać nad Zalew Zemborzycki na Festiwal Baniek Mydlanych. Podczas wydarzenia będzie można spotkać wyjątkową postać z bajek. Chętnie zatańczy, poprzytula się i zapozuje do pamiątkowych zdjęć. Wstęp wolny.

Dzień Kolorów Holi w Lublinie

W sobotę w godz. 17.30-20 nad Zalewem Zemborzyckim (Słoneczny Wrotków) czeka nas Kolor Fest Lublin – Dzień Kolorów Holi w Lublinie. Przyjdź z przyjaciółmi na tą niepowtarzalną imprezę i przeżyj niezapomniane chwile, obrzucaj się kolorowymi proszkami holi, baw się i tańcz przy muzyce najlepszych DJ’ów. Wstęp wolny.

Wernisaż w Galerii Labirynt

W sobotę o godz. 19 w Galerii Labirynt zostanie otwarta wystawa Pauliny Mazurek „Tyle dobrego zawdzięczam Tobie, Panie”. Wystawa prezentuje osobistą drogę autorki poprzez retrospekcję procesu jej wychowywania w wierze katolickiej. Artystka korzysta z chrześcijańskich motywów ikonograficznych, miksując je z osobistymi archiwalnymi materiałami wizualnymi, dzięki czemu zyskują one nowy charakter. Punktem wyjścia prezentowanych asamblaży są zeszyty do religii, których fragmenty zostały zestawione z pracami w charakterze podpisów. Wystawa czynna do 16 lipca od wtorku do niedzieli w godz. 12.00–19.00. Bilety 5 zł. Na wernisaż wstęp wolny.

Gala wręczenia nagród „Złota Kieszeń”

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” oparty jest o formułę konkursową. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych spektakli pod względem scenografii i kostiumów w sezonie artystycznym 2021/2022. Jego zamierzeniem jest prezentacja, promocja i popularyzacja prac autorów scenografii i kostiumów do polskich inscenizacji powstałych zarówno w obiegu instytucjonalny, jak i offowym. Kapituła konkursu w grudniu 2022 roku wybrała finalistów spośród 53 zgłoszonych spektakli z całej Polski. W sobotę o godz. 19 na przygotowanej w wyjątkowej oprawie gali, zostaną ogłoszone ostateczne wyniki, nad którymi pracować będzie specjalnie powołane Jury w składzie: Marek Waszkiel, Małgorzata Komorowska, Zofia de Ines oraz Jarosław Cymerman. Na gali wręczone zostaną nagrody: „Złota Kieszeń” za najlepszą scenografię, „Złota Kieszeń” za najlepsze kostiumy oraz nagroda Grand Prix „Złota Kieszeń”. Wstęp wolny

Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego

Do 27 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę poświęconą Andrzejowi Wróblewskiemu. Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Krótkie życie artysty zaowocowało wieloma oryginalnymi rozwiązaniami artystycznymi i tematami, w kolejnych dekadach podejmowanymi w różnych artystycznych ujęciach. Bilety na stronie www.bilety.mnwl.pl

Sezon Lublin

1 maja wystartowała kolejna edycja Sezonu Lublin. Podobnie jak w ubiegłym roku, akcja przyjęła formę zabawy z nagrodami – za skorzystanie z oferty turystycznej partnerów, mieszkańcy i turyści będą mogli odebrać atrakcyjne gadżety miejskie. W tym czasie turyści i mieszkańcy mogą skorzystać z 96 różnorodnych ofert przygotowanych przez 80 partnerów akcji. Uczestnik, który skorzysta z określonych produktów lub usług u partnerów, otrzyma każdorazowo naklejki do zbierania w specjalnym karnecie. Zestaw naklejek będzie można wymienić na miejskie gadżety – 10 naklejek upoważnia do otrzymania butelki próżniowej z oryginalnym grawerem, natomiast za 25 zebranych naklejek uczestnicy otrzymają powerbank o wysokiej pojemności. Nagrody będą wydawane w Centrum Inspiracji Turystycznej przy ul. Jezuickiej 1-3.

Wystawa w Galerii Saskiej

Do 23 lipca w Galerii Saskiej (ogrodzenie Ogrodu Saskiego) można oglądać prace Julii Mirny, ilustratorki i graficzki. Urodzona w 1988 roku w Gdyni, pochodzi z Sopotu, obecnie mieszka w Warszawie. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, na której przez ostatnie dwa lata prowadziła Pracownie Gościnną o kierunku Animacja na Wydziale Sztuki Mediów. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, a także okładki płyt muzycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments