Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (10 listopada) do niedzieli (12 listopada).

11 listopada w Lublinie | Obchody Święta Niepodległości

W sobotę z okazji Narodowego Święta Niepodległości elementy przestrzeni miasta zmienią kolor na barwy Rzeczypospolitej Polskiej. Około godziny 16.00 okolicznościowa iluminacja pojawi się na kładce w Parku Ludowym oraz na placu Litewskim – podświetlone zostaną donice kasztanowców oraz topola – tzw. Baobab. Dodatkowo lubelski Ratusz udekorują biało-czerwone flagi, rozwieszone po obu stronach wejścia głównego do budynku. Wcześniej, około godz. 11.15-11.45 odbędzie się przemarsz uczestników uroczystości z Archikatedry Lubelskiej na plac Litewski. Przejście nastąpi ulicami: Królewska – Plac Łokietka – Krakowskie Przedmieście (deptak) – Plac Litewski.

Tramwaj zwany pożądaniem

A co w ten weekend znajdziemy na afiszu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie? Na Dużej Scenie od czwartku do niedzieli (9-12 listopada) uwielbiany przez widzów „Tramwaj zwany pożądaniem” w reżyserii Kuby Kowalskiego. To historia szukającej swojego miejsca na świecie Blanche, która przyjeżdża do swojej młodszej siostry Stelli. Daje to początek wstrząsających wydarzeń, które odcisnął się na życiu wszystkich bohaterów. Spektakl w reżyserii Kuby Kowalskiego jest niezwykle plastycznym i wypełnionym wspaniałą muzyką dziełem.

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne 30 – 80 zł w zależności od miejsca

ulgowe 20 – 50 zł w zależności od miejsca

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

Narodowy Koncert Listopadowy

W piątek (10 listopada) o godz. 18 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbędzie się Narodowy Koncert Listopadowy. W tym roku, z uwagi na obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, do udziału w koncercie zostali zaproszeni m.in. artyści młodego pokolenia z Polski i zagranicy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, na wydarzenie obowiązują wejściówki.

Poranki Muzyczne

W niedzielę (12 listopada) w Filharmonii Lubelskiej zaplanowano Niedzielne Poranki Muzyczne. Różnorodny program i sposób prowadzenia audycji sprawia, że również młodsza publiczność może przeżyć niezwykłą przygodę muzyczną. Oprócz muzyki symfonicznej – klasycznej i współczesnej – można usłyszeć orkiestrowe aranżacje piosenek i melodii z bajek. Tym razem tematem przewodnim będą pieśni patriotyczne w opracowaniu chóralnym. Koncert rozpocznie się o godz. 11:00, bilety w cenie 20 zł.

Nie/pokoje – Ogólnopolska Wystawa Intermedialna

W ramach wystawy Nie/pokoje w 5️ pokojach – przestrzeniach galeryjnych Chatki Żaka – zaprezentowane zostaną instalacje pięciu artystek, które poprzez intermedialne działania w przestrzeni odniosą się do tematu niepokoju – opowiedzą o towarzyszącym mu napięciu, niepewności, emocjonalnej kruchości człowieka, ale także o jego dążeniu do odzyskania spokoju, harmonii i uzdrowienia. W wyniku tych działań powstaną miejsca mówiące o „wnętrzu” – kondycji jednostki, w której być może odkryjemy przeżycia wspólne dla nas wszystkich. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (10 listopada) o godz. 18:30. Wystawa czynna w godz. 12:00-18:00 lub po wcześniejszym umówieniu się.

Doppelgänger. Sobowtór | Kino CK

W piątek Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza o godz. 18:00 na film “Doppelgänger. Sobowtór”. Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80. a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości.

Ceny biletów: 12/15 zł

Link do biletów: https://bit.ly/471bbP2

Jak niegdyś jadano, czyli śladami kulinarnego Lublina” | Festiwal KUCHNIA INSPIRACJI

W ramach Festiwalu KUCHNIA INSPIRACJI w każdy weekend listopada odbywają się kulinarne spacery po Lublinie. Podczas drugiego niedzielnego spaceru Przewodniczka Inspiracji – Marta Łukasik przybliży uczestnikom, co przez wieki trafiało na stoły lublinian. Co jadali mieszczanie? Czym delektowali się magnaci? Jakie były najpopularniejsze dania, a co nie cieszyło się przychylnością nadwornych kuchmistrzów? Oczywiście wśród opowieści nie zabraknie buraka – głównego bohatera festiwalu. Spacer rozpocznie się o godz. 12:00 na placu Łokietka przed Ratuszem, liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny.

Piątkowe nocne zwiedzanie Lublina

Nocne zwiedzanie Lublina z przewodnikiem – w niepowtarzalnym klimacie jagiellońskim – już w piątek od godz. 19. Jako miejsce rozpoczęcia organizatorzy proponują Bramę Grodzką (w miejscu wejścia do niej od strony tzw. Zamku). Program zaplanowany jest na minimum półtorej, a maksimum dwie godziny, czyli do godz. 21. Gwarancję udziału stanowi wcześniejsza rezerwacja: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040. Cena usługi przewodnickiej: dorośli – 20 zł, studenci i emeryci – 15 zł, dzieci – 10 zł (w ramach biletu rodzinnego). Jest to oferta dla osób indywidualnych, skierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Dzień Kina Polskiego | Kino Bajka

Każdego roku z okazji Święta Niepodległości kina studyjne przygotowują specjalną ofertę filmową i polecają widzom wyjątkowy projekt z filmem polskim pod hasłem: Dzień Kina Polskiego. W sobotę od godz. 12:00 w Kinie Bajka zostaną wyświetlone filmy zarówno dla najmłodszych, jak i dla starszych widzów.

Cena biletu w tym wyjątkowym dniu: 16 zł

W repertuarze:

  • UWIERZ W MIKOŁAJA

  • W NICH CAŁA NADZIEJA

  • CHŁOPI

  • OBLICZE JEZUSA

  • O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ

  • KICIA KOCIA MÓWI DZIEŃ DOBRY

  • INSPEKTOR PAJĄK

  • KAJTEK CZARODZIEJ

Zamki i Pałace Węgier | IV Spotkanie z kulturą węgierska

Od niedzieli 12 listopada w Centrum Spotkania Kultur w godz. 8-21 będzie prezentowana wystawa “Zamki i Pałace Węgier”. Węgry są ojczyzną romantycznych pałaców i bajecznie pięknych zamków. Na ich basztach toczyły się bitwy rozstrzygające o losach, pomiędzy ich murami snuto intrygi, a nad ich dekoracją pracowali znani zagraniczni mistrzowie. Większość w niegodny sposób uległa zniszczeniu, ale dziś wiele odnowiono lub rozpoczęto ich odbudowę w ramach Narodowego Programu Pałaców i Narodowego Programu Zamków. Na wystawie zostanie zaprezentowane 21 plansz prezentujących zdjęcia i opisy tych zabytkowych obiektów. Wstęp wolny.

Magda Steczkowska – Recital pieśni patriotycznych

W piątek o godz. 19:00 w parafii pw. św. Mikołaja w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert. Recital pieśni patriotycznych zatytułowany „Ta ostatnia niedziela…” w wykonaniu Magdy Steczkowskiej z towarzyszeniem pianisty i kompozytora Adama Niedzielina to niezwykłe koncerty, na których Artystka oprócz wzruszających wykonań pieśni patriotycznych angażuje również publiczność do wspólnego wykonania takich piosenek jak: „Wojenko, wojenko”, „O mój Rozmarynie”, „Czerwone Maki na Monte Casino”, „Pierwsza Brygada”, czy „Przybyli Ułani”.

PLUS LIGA: BOGDANKA LUK Lublin – Trefl Gdańsk

W piątek o godz. 20:30 na Hali Globus odbędzie się kolejny mecz lubelskich siatkarzy. Tym razem zmierzą się z zespołem Trefl Gdańsk. Bilet ulgowe w cenie od 30 zł, normalne w cenie od 40 zł.

Targi Ślubne w CSK

Targi Młodej Pary to spotkania z ekspertami, kompletna oferta wystawców, inspiracje i ciekawostki, a przede wszystkim cała branża ślubna w jednym miejscu! Organizatorzy specjalnie dla Par Młodych łączyą tradycyjne propozycje z usługami i ofertami czerpiącymi inspiracje z najnowszych światowych trendów, najlepszego designu oraz alternatywnych rozwiązań. Targi rozpoczną się o godz. 111:00, bilety w cenie 5 zł.

Jarmark Lubelski “Burak na zdrowie” | Festiwal KUCHNIA INSPIRACJI

W sobotę od godz. 7:30 do 13:00 przy ul. Lubartowskiej 77 odbędzie się drugi z listopadowych Jarmarków Buraczanych. Podczas jarmarków odbywać się będą warsztaty i pokazy m.in. robienia kiszonek z buraka, a także degustacje buraka zarówno na słodko, jak i na słono. Goście jarmarków będą mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu właściwości zdrowotnych tego warzywa. Ponadto wydarzenie będzie stanowiło okazję do zaczerpnięcia inspiracji kulinarnych. Wejście do hali jarmarkowej jest bezpłatne, natomiast wszelkie produkty dostępne są według cen wystawców.

Lumina Park

Na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, położonego przy ulicy Willowej 58 rozbłysła nowa iluminowana atrakcja – “Historia Światła”. Godziny otwarcia są zależne od zachodów słońca. W pierwsze dni po otwarciu (od 4.11 do 09.11) park iluminacji pozostanie otwarty od godziny 16:30 do godziny 21. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 20. Pamiętajcie, aby sprawdzić godziny otwarcia Parku, jeśli wybieracie się w późniejszym terminie!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments