Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (15 marca) do niedzieli (17 marca).

Koncert laureatów

Muzeum Józefa Czechowicza i Młodzieżowy Dom Kultury “Pod Akacją” zapraszają na koncert laureatów XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Wydarzenie odbędzie się w rocznicę urodzin Józefa Czechowicza – 15 marca o godzinie 16:00 na Zamku Lubelskim w Galerii Malarstwa Polskiego XIX-XX Wieku. W programie m.in. recytacje w wykonaniu laureatów i laureatek konkursu, uroczyste podsumowanie XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza oraz XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Czesława Miłosza”.

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się o godz. 18:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 20:00.

Cena usługi przewodnickiej:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Jest to oferta dla osób indywidualnych, kierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Dzienne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątek na dzienne zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem. Do wyboru są cztery programy realizowane z przewodnikiem na: dawnych przedmieściach i Podzamczu, Starym Mieście, wzgórzu zamkowym oraz w siedzibie Muzeum Narodowego na Zamku.

Harmonogram:

godz. 10 – spotkanie przy pomniku Unii Lubelskiej, w programie dawne przedmieścia i/lub Podzamcze,

godz. 11 – spotkanie przy Bramie Krakowskiej, w programie Stare Miasto,

godz. 12 – spotkanie przy Bramie Grodzkiej, w programie wzgórze zamkowe,

godz. 13 – spotkanie przy Muzeum Narodowym na Zamku, w programie obiekty i ekspozycje ww. muzeum (uwaga! dodatkowo uzgodnione bilety: https://zamek-lublin.pl/wizyta/ceny-biletow/)

Cena usługi przewodnickiej dla MINIMUM 3 OSÓB na wybrany ww. program trwający około 1 godziny:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Powyższa oferta dla osób indywidualnych, skierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza REZERWACJA jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Mitologia słowiańska w filmie: Rusałka

W piątek o godz. 17:00 w Kosmosie: Przestrzeni Młodych odbędzie się Filmowe Spotkanie Słowiańskie. Słowiańskie wierzenia przeżywają obecnie swoje odrodzenie. Wiele książek, gier i filmów wykorzystuje motywy słowiańskie. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy ile elementów życia codziennego ma korzenie w dawnych tradycjach i wierzeniach. Spotkaniu będzie towarzyszyć film Mavka i strażnicy lasu. Przed rozpoczęciem seansu odbędzie się dyskusja o Rusałkach i sposobach ich obrazowania w kulturze. Po filmie będzie okazja do podzielenia się wrażeniami i przedyskutowania jak ewoluował ten motyw.

Dzień Otwarty w Liceum Paderewski

W sobotę od godz. 10:00 w Międzynarodowym Liceum Ogólnokształcącym Paderewski odbędą się Dni Otwarte. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w spacerze po budynku szkoły, zobaczyć sale lekcyjne, centrum sportowe, a także miejsca w których licealiści uczą się i rozwijają swoje zainteresowania. W ramach Dni Otwartych będą mieli okazję poznać nauczycieli i pracowników oraz dowiedzieć się więcej o programach realizowanych w szkole.

Strefa interesów | Kino CK

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Projekcje:

15.03 / piątek / godz. 20.10

16.03 / sobota / godz. 18.00

17.03 / niedziela / godz. 19.45

Ceny biletów: 15/18 zł

Kasa CK / „Materia” Concept Store czynna:

poniedziałek-piątek godz. 10:00-18:00

sobota godz. 15:00-18:00

oraz na godzinę przed każdym biletowanym wydarzeniem.

Tamara Łempica – ponad granicami | Oprowadzanie kuratorskie

Niesłabnące zainteresowanie twórczością Tamary Łempickiej, współpraca z rodziną malarki oraz z prowadzoną przez nią fundacją Tamara Lempicka Estate pozwoliła nam na rozpoczęcie szeroko zakrojonych starań o stworzenie stałej ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Tamary Łempickiej na Zamku Lubelskim. W niedzielę o godz. 10:00 rozpocznie się kolejne oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Oprowadzanie poprowadzi Łukasz Wiącek, kurator wystawy. Bilety dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie Muzeum Narodowego w Lublinie.

Sposób na Alcybiadesa

Akcja kultowej książki dla młodzieży Edmunda Niziurskiego z 1961 roku rozgrywa się na szkolnych korytarzach. Od tamtej pory zmienił się system nauczania, program, nauczyciele, uczniowie, czasy się zmieniły. Niezmienna pozostała odwieczna wojna między nauczycielami a uczniami. Jak odwlec sprawdzian z polskiego? Jak przetrwać historię i chemię? Każdy nauczyciel ma swoją piętę achillesową, słabość, którą wystarczy poznać, a potem realizować Sposób na Alcybiadesa. Akcja przedstawienia Piotra Ratajczaka i Piotra Rowickiego zostaje przeniesiona do czasów współczesnych, do jednej z lubelskich szkół, a bohaterami są dziewczyny: Ciamcia i Słaba oraz chłopcy: Zasępa i Pędzel. To właśnie oni próbują zdobyć sposób na historyka zwanego Alcybiadesem i powstrzymać szalone edukacyjne zapędy ciała pedagogicznego.

REPERTUAR

13 marca, godz. 12:00,

14 marca, godz. 9:00, 12:00

15 marca, godz. 09:00, 12:00.

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne – od 30 do 85 zł w zależności do miejsca

ulgowe – od 20 do 50 zł w zależności do miejsca

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.bilety24.pl/

Bękart | Kino CSK

„Bękart” to porywająca historia o dumnym mężczyźnie targanym namiętnościami, o jego wielkich marzeniach i jeszcze większym poświęceniu, oraz o kobiecie, która staje się jego sprzymierzeńcem w walce ze złem, śmiercią i potępieniem.

Pokazy:

15 MAR | PIĄTEK | 19:00

16 MAR | SOBOTA | 19:00

17 MAR | NIEDZIELA | 18:00

Bilety |12/15 zł|: Kasa CSK oraz bilety.csklublin.pl

Jak płakać w miejscach publicznych

Spektakl “jak płakać w miejscach publicznych”, skierowany jest przede wszystkim do młodych kobiet oraz do wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. To spektakl, który zachęca do rozmowy o emocjach, jednocześnie oferując śmiałą perspektywę na temat trudności psychicznych. “jak płakać w miejscach publicznych”, to nie tylko spektakl teatralny, ale również szansa na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym, dostępną dla każdego widza. Teatr Osterwy serdecznie zaprasza do udziału w tej niezwykłej podróży przez świat emocji i doświadczeń, które dotyczą nas wszystkich.

REPERTUAR

16 marca, godz.17:00 i 19:30 | ACKiM UMCS Chatka Żaka

RODZAJE I CENY BILETÓW

50 zł ulgowe / 60 zł normalne

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

Festiwal Azjatycki

W ten weekend w Targach Lublin odbędzie się Festiwal Azjatycki. W sobotę od godz. 12:00 do 20:00 i w niedzielę od 12:00 do 18:00 uczestnicy będą mogli spróbować azjatyckich smaków. W Lublinie zapachnie trawą cytrynową, imbirem i ostrym chilli. Nie zabraknie dań kuchni koreańskiej, tureckiej i perskiej, a także świeżego sushi i aromatycznej indyjskiej pakory. Na miejscu będzie też możliwość wykonania tradycyjnego tatuażu henna, wywodzącego się z Indii.

W ramach Festiwalu Azjatyckiego odbędzie się również Sakura Festiwal. Jest to kulturalno-kulinarna podróż do kraju kwitnącej wiśni. Festiwalowa strefa gastronomiczna to tradycyjne japońskie smaki – od delikatnego sushi, po aromatyczne rameny i klasyczne przekąski w tempurze. Nie zabraknie także bogatej oferty słodkości, wśród których królują desery z matchą czy ryżowe ciasteczka mochi. Nie festiwalu znajdziecie również stoiska z unikalnymi dodatkami, biżuterią i kosmetykami inspirowanymi sekretami piękna orientalnych tradycji.

A w regionie…

Pokaz florystyczny

W niedzielę (17 marca) w hali kwiatowej B2 na terenie Rynku Elizówka odbędzie się ślubny pokaz florystyczny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 14:30.

Pokaz dedykowany jest dla kwiaciarni, florystów, szkół florystycznych oraz Instytucji i osób związanych z szeroko pojętą branżą dekoratorską. Pokaz zrealizują Mistrzowie florystyki: Anna Smolińska oraz Maciej Krzus, przy oprawie konferansjerskiej prof. Elżbiety Pogroszewskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Poza klasyczną formą sceniczną Pokazu, organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek dla uczestników wydarzenia oraz nietypowe sposoby prezentacji form florystycznych w showroomach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments