Więcej drzew i krzewów w centrum Lublina. Mniej miejsc parkingowych

0
484

Miasto rozpoczyna program odtwarzania szpalerów drzew wraz z nasadzeniem krzewów wzdłuż ulic centrum miasta. Jeszcze w tym roku zieleń pojawi się na Krakowskim Przedmieściu, na odcinku od ul. Ewangelickiej do ul. 3 Maja oraz przy ul. Chopina.

Łączna powierzchnia nowych rabat wyniesie ponad 600 metrów kwadratowych. Przy chodnikach pojawią się 31 nowe drzewa oraz 2819 krzewów, w tym 1195 róż. Zieleń pojawi się w miejscach obecnych parkingów.

– W przeszłości na Krakowskim Przedmieściu było dużych drzew, które dodawały charakteru temu miejscu. Stąd pomysł, by powrócić do takiej formy wykorzystania terenu. Nowe nasadzenia dużych drzew niewątpliwie wpłyną na jakość i poprawę powietrza, bioróżnorodność oraz mikroklimat. Projekt, poza zwiększeniem przestrzeni zielonej, ma na celu poszerzenie chodnika dla pieszych oraz poprawę estetyki. To realny kompromis pomiędzy rozwiązaniami dla pieszych, a osobami korzystającymi z parkingów – wyjaśnia Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

W miejsce dotychczas rosnącej w betonowych donicach zieleni przy ul. Krakowskie Przedmieście pojawią się nowe lipy zasadzone bezpośrednio do gruntu. 13 dużych drzew w długich rabatach zostanie obsadzonych 930 krzewami ozdobnymi. Poza utworzeniem rabat, projekt zakłada pozostawienie 9 standardowych miejsc parkingowych oraz 2 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Nowe wieloletnie rośliny zyska także ul. Chopina. Rewaloryzacja szpaleru drzew przy tym odcinku obejmie uporządkowanie istniejącego drzewostanu, polegającego na pracach pielęgnacyjnych i leczeniu, a także nasadzeniu dodatkowych nowych drzew – 18 lip drobnolistnych oraz 1174 krzewów i 715 róż. Drzewa i krzewy pojawią się również w długich rabatach wzdłuż chodnika po uprzednim zdjęciu kostki i przygotowaniu podłoża.

Dotychczasowe miejsca parkingowe w tej okolicy zostaną przeprojektowane. Na ul. Chopina na odcinku od ul. Okopowej do ul. Krakowskie Przedmieście, miejsca postojowe zostaną przeniesione na jezdnię, a uwolnione chodniki umożliwią realizację dodatkowych nasadzeń. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 23 miejsca parkingowe i 2 dla osób niepełnosprawnych.

Wybrane zmiany:

Fot. Wizualizacje Urząd Miasta Lublin

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments