Zwiększenie liczby łóżek w lubelskich szpitalach, nowy mobilny punkt pobrań oraz rozwinięcie miejsc w izolatoriach – takie działania zapowiedział w czwartek wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W najbliższych dniach w szpitalach w naszym regionie liczba łóżek sięgnie 2255. Są to łóżka II poziomu, które stanowią 35% wszystkich dostępnych. Pozostałe 65% są to łóżka dla pacjentów niezakażonych koronawirusem.

Obecnie w lubelskich szpitalach jest zajętych 1079 łóżek i 86 respiratorów na 116 wolnych (stan na 29 października, godz. 12:00). Łóżek I poziomu jest 131, w tym 75 już zajętych. Przypominamy, że te I poziomu są przeznaczone dla pacjentów, u których jest podejrzenie zakażenia, czyli są to łóżka izolacyjno-obserwacyjne.

Izolatoria

Wojewoda zapowiada jednak, że formą odciążenia łóżek zakaźnych będzie rozwinięcie i wykorzystanie miejsc w izolatoriach.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem izolatoria są podzielone na dwa typy. Izolatorium pierwszego typu to takie, w którym szpital podpisuje umowę z podmiotem nieleczniczym np. z hotelem i tam lokuje osoby bezobjawowe lub takie, które mają niewielkie objawy. Zmiana nastąpiła również w sposobie finansowania. Za wolne łóżko szpital otrzymywał 25 zł za dobę, teraz będzie to kwota 20 zł. Natomiast koszt pobytu pacjenta wynosił 125 zł, teraz będzie to 180 zł.

Drugi typ izolatorium to te, utworzone na bazie podmiotu leczniczego, ale który nie jest szpitalem. Dotyczy to między innymi sanatorium, które w momencie przekształcenia staje się autonomiczny izolatorium i ma kadrę medyczną. W takiej sytuacji za gotowe na przyjęcie pacjenta łóżko otrzymywano 20 zł, a za pobyt pacjenta płacono 220 zł.

Drive Thru

W Lublinie działa również nowy mobilny punkt pobrań, tzw. drive thru. Znajduje się on przy Wojewódzkim Ośrodku Medycy Pracy przy ul. Nałęczowskiej w Lublinie.

Wojewoda przypomina również, że dąży do tego, aby pobranie wymazu od pacjenta nastąpiło najpóźniej po jednym dniu od zlecenia wykonania testu przez lekarza POZ. W Lublinie, zajmuje się tym Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Jeżeli ten warunek będzie spełniony, wynik pojawi się nie później niż w ciągu 36 godzin od momentu wykonania wymazu. W badaniu próbek wspiera nas zewnętrzne laboratorium spoza województwa lubelskiego – podkreśla Sprawka.

Nowe ogniska

Ostatniej doby na terenie województwa lubelskiego potwierdzono 1700 nowych przypadków. Zmarło 19 osób. Zarejestrowano też 6 nowych ognisk COVID-19. Są to: Zespół Szkół w Karczmiskach (powiat opolski), Dział Zamówień Publicznych SPSK1, Oddział Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPSK4, Oddział Psychiatrii Sądowej Szpital Neuropsychiatryczny, Poradnia Specjalistyczna i Izba Przyjęć Okulistyki SPSK1 i Ognisko w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska Lublin. Łącznie występuje tu 128 aktywne ogniska. 75 z nich jest w fazie rozwojowej, 35 w fazie stabilnej, 18 w fazie wygaszania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments