Lipa drobnolistna, irga błyszcząca i róże – to gatunki drzew i krzewów, które jeszcze w tym roku pojawią się przy ul. Krakowskie Przedmieście. W miejsce dotychczas rosnącej w betonowych donicach zieleni, będą zasadzonych bezpośrednio do gruntu 13 dużych drzew oraz ponad 700 krzewów ozdobnych.

Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie około 200 metrów kwadratowych. Poza utworzeniem rabat, projekt zakłada również przeprojektowanie miejsc postojowych.

– Jedna z najważniejszych ulic naszego miasta przejdzie zmianę, której celem jest zwrócenie większej przestrzeni pieszym – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – To powrót do dawnej formy wykorzystania tego terenu, w przeszłości istniał tu bowiem szpaler dużych drzew, który dodawał charakteru temu miejscu.

Zmieni się również przestrzeń wzdłuż północnej pierzei Krakowskiego Przedmieścia, na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Ewangelickiej. Miejsca do parkowania zostaną uporządkowane i skoncentrowane głównie przed siedzibą Sądu Okręgowego. Do dyspozycji pozostanie 14 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie ten fragment ul. Krakowskie Przedmieście obejmuje pas drogowy z 27 miejscami parkingowymi.

Parkowanie będzie odsunięte od rejonu skrzyżowania z ul. 3 Maja i przejścia dla pieszych, z uwagi na przewężenie chodnika w obrębie tego skrzyżowania. W tym miejscu pojawią się dwie duże rabaty z drzewami, nasadzeniami niskimi oraz 3 stojaki dla rowerów. Następnie, już w rejonie sądu, miejsca parkingowe zostaną poprzedzielane mniejszymi rabatami, z dwoma drzewami w każdej. Pojawią się tym samym trzy obszary z dwoma stanowiskami parkingowymi oraz 6 stanowisk parkingowych na wprost schodów sądu. Na końcu, najbliżej murku z kwiatami, zamontowane będą kolejne 3 stojaki rowerowe.

Prace związane z nasadzeniem zieleni na ul. Krakowskie Przedmieście rozpoczną się na przełomie października i listopada. Następnie możliwe będzie podjęcie prac drogowych związanych z remontem jezdni.

Rośliny z donic umiejscowionych przy ul. Krakowskie Przedmieście, zostaną posadzone na ul. Łęczyńskiej i Spółdzielczości Pracy (przy Decathlonie). Donice zaś trafią na ul. Niecałą (przy Urzędzie Pracy), skrzyżowanie ulic Radziwiłłowskiej i Niecałej oraz al. Piłsudskiego (przy MPWiK).

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments