Od soboty (6 marca) dla zwiedzających będzie otwarte Muzeum Narodowe w Lublinie. Mieszkańcy i turyści będą mogli je zwiedzić pierwszy raz po trwającym blisko dwa lata remoncie. Z tej okazji w piątek z wizytą do Lublina przyjechał wicepremier Piotr Gliński.

– Jesteśmy dumni z tego muzeum jako ministerstwo. Inwestycje w instytucje kulturalne wcale nie są takie proste i wymagają indywidualnego podejścia – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. – Muzeum jest wspaniale odnowione i wyremontowane. Jest to miejsce szczególne, bo składa się z aż 8 oddziałów – dodaje.

Co warto zobaczyć

Łącznie na Zamku Lubelskim znajduje się 10 sal wystawowych. Poza zmodernizowanymi siedmioma, jest tam największa w regionie stała ekspozycja archeologiczna, udostępniona zwiedzającym w 2013 roku „Śladami przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej”, „Monety i medale na ziemiach polskich X–XX w.” opowiadająca o historii pieniądza monetarnego i medalierstwa na ziemiach polskich, od momentu powstania państwa aż do 1989 r. oraz „Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego” przybliżająca kulturę i sztukę ludową Lubelszczyzny, regionu zróżnicowanego pod względem fizjograficznym, geograficznym i etnograficznym.

Wartą uwagi jest Galeria Malarstwa Cerkiewnego. Prezentuje ona ikony i obrazy cerkiewne ze zbiorów Muzeum Lubelskiego. Ukazuje specyfikę sztuki cerkiewnej Lubelszczyzny i wielokulturowy charakter regionu. Stanowi również wstęp do zwiedzania Kaplicy Trójcy Świętej.

Wystawa „Historia Uzbrojenia i Malarstwo Batalistyczne” opowiada o rozwoju uzbrojenia i wyposażenia wojskowego na przestrzeni dziejów oraz ukazuje najważniejsze starcia i bitwy stoczone przez Polaków na Lubelszczyźnie.

Zespół obrazów w Galerii Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku przedstawia panoramę malarstwa polskiego od początku XIX do połowy XX wieku. Z kolekcji muzeum zebrano ok. 150 obrazów wielu wybitnych artystów. Znajdują się tu między innymi dzieła Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Jana Cybisa, Wojciecha Gersona, braci Gierymskich, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka i Rafała Malczewskich, Tadeusza Makowskiego, Piotra Michałowskiego, Józefa Pankiewicza, Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Eugeniusza Zaka. Punkt centralny galerii stanowi monumentalny obraz historyczny Jana Matejki, Unia Lubelska.

Trzon ekspozycji „Grupa Zamek i Awangarda” stanowi prezentacja twórczości awangardowej grupy artystycznej działającej w II połowie lat 50. w Lublinie, której nazwa wiąże się z lubelskim zamkiem – miejscem pierwszych spotkań młodych artystów.

Ekspozycja „Malarstwo Europejskie i Sztuka Zdobnicza XVI-XIX w.” obejmuje około 40 obrazów holenderskich, flamandzkich, włoskich, niemieckich i francuskich powstałych w XVII i XVIII w. i reprezentujących sztukę  baroku. Chlubą ekspozycji jest „Piłat umywający ręce” Hendricka ter Brugghena, malarza holenderskiego z początku XVII wieku. Biegnąca równolegle prezentacja sztuki zdobniczej zawiera obiekty rzemiosła polskiego i obcego powstałe od XVI do XX wieku.

Instytucję Trybunału Lubelskiego pokazano na wystawie „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej (1578-1794)”. Prezentuje ona głównie postaci marszałków i deputatów trybunalskich, a także osób z nimi związanych. Na ekspozycji znalazły się także nieliczne portrety marszałków równolegle działającego w Rzeczypospolitej Trybunału Litewskiego oraz osoby, które uczestniczyły w sprawach apelacyjnych rozstrzyganych przez sąd lubelski.

Fot. Dominika Polonis

3Galeria zdjęć 3/10

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments