Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (15 marca) do niedzieli (17 marca).

Zwiedzanie z przewodnikiem

W sobotę macie kolejną szansę, by zwiedzić Lublin razem z przewodnikiem w ramach #PoznajLublinzPrzewodnikiem. Początek w sobotę o 13 z Centrum Inspiracji Turystycznej (Jezuicka 1/3). Spacerując z prawdziwymi pasjonatami miasta podziwiamy piękną architekturę, poznajemy historię, a przy okazji spędzamy miło czas w towarzystwie profesjonalistów. Bilety możecie kupić stacjonarnie lub online na przewodnik.lublininfo.com

Nocne zwiedzanie Lublina | Szlakami Unii Jagiellońskiej

Fundacja “Via Jagiellonica” zaprasza w piątkowy wieczór na zwiedzanie Lublina, w którym w czasach jagiellońskich narodziła się Rzeczpospolita Obojga Narodów oraz kwitł wielki handel między Zachodem a Wschodem, w nocy okazuje się być jeszcze bardziej tajemniczy. Nocne zwiedzanie Lublina rozpocznie się o godz. 18:00 przy pomniku Unii Lubelskiej. Program zaplanowany jest na minimum półtorej, maksimum dwie godziny, czyli do godz. 20:00.

Cena usługi przewodnickiej:

– dorośli – 25 zł (bilet normalny),

– studenci, emeryci i renciści – 20 zł (bilet ulgowy),

– dzieci, uczniowie – 15 zł (w ramach biletu rodzinnego).

Jest to oferta dla osób indywidualnych, kierowana wyłącznie do osób pełnoletnich oraz niepełnoletnich z uprawnionymi opiekunami.

Wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa i wymaga potwierdzenia przez organizatora. Można jej dokonywać na numer: (81) 441-11-18 lub kom. 693-272-040.

Mitologia słowiańska w filmie: Marzanna

W piątek o godz. 17:00 w Kosmosie: Przestrzeni Młodych odbędzie się Filmowe Spotkanie Słowiańskie. Słowiańskie wierzenia przeżywają obecnie swoje odrodzenie. Wiele książek, gier i filmów wykorzystuje motywy słowiańskie. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy ile elementów życia codziennego ma korzenie w dawnych tradycjach i wierzeniach. Spotkaniu towarzyszyć będą krótkie fragmenty filmowe, zawierające motyw Marzanny. Przed rozpoczęciem seansu odbędzie się dyskusja o tej postaci i sposobach jej obrazowania w kulturze. Po filmie będzie okazja do podzielenia się wrażeniami i przedyskutowania jak ewoluował ten motyw.

Rowerowe Topienie Marzanny

Po kilku latach przerwy powraca wydarzenie, które kiedyś dla niektórych było oficjalnym rozpoczęciem sezonu rowerowego w Lublinie. W niedzielę o godz. 10:30 na Moście Kultury uczestnicy spotkania rozpoczną trasę “w poszukiwaniu wiosny”. Na trasie zaplanowano przerwę na rozstrzygnięcie konkursu na najciekawsze Marzanny. Chętni do udziału w konkursie muszą pamiętać, że kukły muszą być wykonane z materiałów naturalnych, a także zmieścić się na rower. Na zakończenie w BikePark Lublin zaplanowano ognisko, przy którym zwycięzcy otrzymają nagrody.

Nowe przygody dzieci z Bullerbyn | Kino CSK

Kolejne przygody mieszkańców Zagrody Północnej, Środkowej i Południowej. Po wakacjach Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse wracają do szkoły. Wielkimi krokami zbliża się zima i święta, które w Bullerbyn zawsze są wyjątkowe i warto czekać na nie cały rok. Jak będzie wyglądało oczekiwanie na zimę? Jakie wspaniałe przygody spotkają małych bohaterów tym razem? Film wyświetlany w ramach akcji charytatywnej dla Oliwki Kraczek. 3-letniej dziewczynki, u której zdiagnozowano SMA – chorobę, która każdego dnia zabija jej malutkie mięśnie! Jedyną szansą na ratunek jest terapia genowa, za którą trzeba zapłacić blisko 10 milionów złotych! Odbierz darmową wejściówkę w kasie CSK i wrzuć 10 zł do puszki przed seansem.

Jesus Christ Superstar

W ten weekend w CSK odbędzie się pokaz rock opery „Jesus Christ Superstar”. Ten legendarny musical, miał premierę w 1971 r. na Broadwayu i szybko stał się światowym hitem i wszedł do kanonu największych osiągnięć światowego teatru muzycznego.

Spektakle:

23 marca 2024 r., godz. 18.00

24 marca 2024 r., godz. 17.00

Sala Operowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Anatomia upadku | Kino CK

Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku. Proces, który zajmuje wszystkich, toczy się również w głowach widzów, a pytanie, na które szukamy odpowiedzi, brzmi: ‘Czy to zrobiła?’

Projekcje:

23.03 / sobota / godz. 17.00

24.03 / niedziela / godz. 18.45

Ceny biletów: 15/18 zł

Iskry Niepodległej

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. To historie wybitnych Polek i Polaków, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Wśród nich znajdują się bohaterowie z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Narratorem opowieści jest cyfrowa postać, która porusza się po ścianie ekspozycyjnej na specjalnie zaprojektowanym ekranie. To z nią goście udadzą się w podróż po polskich dokonaniach, poznając bliżej losy wynalazców takich jak Bekker czy Szczepanik.

Naczepa zlokalizowana jest na Placu Teatralnym przy CSK.

TERMINY WIZYTY

22 marca (piątek) – godz. 10:00-18:00

23 marca (sobota) – godz. 10:00-18:00

24 marca (niedziela) – godz. 10:00-16:00

Wycinamy na święta | Elementarz tradycji

Gdy znikają zimowe chłody, przychodzi wiosna – czas początku. Na drzewach rozwijają się nowe liście, w ogrodach wyrastają nowe kwiaty, a w domach pojawiają się nowe… wycinanki! A przynajmniej tak bywało dawniej. Te papierowe ozdoby tworzono niegdyś właśnie przed Wielkanocą, by na ten szczególny czas przystroić wnętrza domów. Przyklejane do ścian rozweselały i dekorowały izby, zapowiadając nadejście wiosennych świąt. Warsztaty odbędą się w piątek od godz. 18:00 do godz. 19:00 w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej 7.

Zapisy: https://tiny.pl/dq34f, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

Koszt: 15 zł przy udziale 1 dziecka, 20 zł przy udziale 2 dzieci

Kino 5 zmysłów: Simona | Kino CK

Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Film zostanie pokazany w niedzielę o godz. 17:00 w Kinie CK. Ceny biletów: 15/18 zł

Jare Gody – Odesłanie Zimy i Przywitanie Wiosny w Lublinie

W sobotę o godz. 12:00 na Terenach Zielonych Browaru Perła z okazji Równonocy Wiosennej i Jarego Święta odbędzie się huczne odprawianie Marzanny. Na ten dzień zaplanowano korowód tańca i śpiewu oraz wiele warsztatów.

Moto Marzanna 2024

W niedzielę o godz. 12:00 pod Arena rozpocznie się kolejna Moto Marzanna. O 12:30 zaplanowane jest rozpoczęcie parady motocykli, która przejedzie ulicami Lublina. Uczestnicy będą jechać za osobami wyznaczonymi do przewiezienia Marzanny.

Antygona w Nowym Jorku/ Teatr Osterwy

Antygona w Nowym Jorku Janusza Głowackiego to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok Emigrantów Mrożka i Do piachu Różewicza. Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii. Tytułem i treścią autor nawiązuje do Antygony Sofoklesa, lecz co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny?

Repertuar

22 marca, godz. 11:00 i 18:00 | Wieczór w Osterwie

23 marca, godz. 18:00

24 marca, godz. 18:00

RODZAJE I CENY BILETÓW

normalne – 60 zł

ulgowe – 50 zł

Szczegółowe informacje o rodzajach i cenach biletów dostępne są na stronie: https://www.teatrosterwy.pl/pl,0,s191,bilety.html

Uwolnij ciucha vol. 5

W niedzielę w CSK odbędzie się finał akcji Uwolnij Ciucha. Od godz. 11:00 do godziny 16:00 każda zainteresowana osoba, będzie mogła poszukać czegoś dla siebie. Na osoby niezdecydowane będzie czekało grono stylistek, które pomoże w wyborze odpowiednich ubrań. Akcja Uwolnij Ciucha to nie tylko okazja do upolowania nowych ubrań, ale także motywacja do zmiany nawyków zakupowych – wprowadzenia w życie zasady less is more oraz slow fashion. Podczas akcji będą zbierane pieniądze na pomoc Emilce Boguszewskiej.

Niedziela palmowa w Muzeum Wsi Lubelskiej

24 marca zachęcamy do wspólnego świętowania Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Lubelskiej. Tego dnia w XVII-wiecznym Kościele z Matczyna zostanie odprawiona Msza święta, którą poprzedzi uroczysta procesja z palmami. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą palm i poświęcenia ich w lubelskim skansenie. O godz. 12 – procesja z palmami oraz msza święta w Kościele z Matczyna. O godz. 13 – Chór Duszpasterstwa Akademickiego KUL pod kierownictwem Kingi Bogacz zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni pasyjnych. O godz. 13.30 – Zespół Śpiewaczy „Rola” z Motycza zaprasza do Ratusza z Głuska na warsztaty śpiewania tradycyjnych pieśni wielkopostnych (Ratusz z Głuska).

Cena biletu: 30zł normalny/20 zł ulgowy

Żarciowozy na Placu Teatralnym

Od piątku do niedzieli na Placu Teatralnym staną Żarciowozy. Odwiedzający będą mogli spróbować kuchni z różnych stron świata. Dla najmłodszych odwiedzających czekają dmuchańce. Każdego dnia w pierwszej godzinie imprezy dla uczestników będą wydawane za darmo porcje degustacyjne z każdego foodtrucka, a także darmowe wejściówki na jednego dmuchańca. Podczas drugiej godziny każdego dnia zlotu, oprócz standardowego MENU, na uczestników będzie czekać oferta specjalna “Happy Hour”. Początek w piątek o godz. 15.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments