W sobotę (19 września) na terenie województwa lubelskiego odnotowano aż 122 nowe przypadki koronawirusa. Jest to pierwsze tak wysoka liczba od początku epidemii w naszym regionie. Wojewoda lubelski na zwołanej w sobotę konferencji przyznał, że przypadków może być więcej.

– Minionej doby w skali kraju odnotowano rekord, bo ponad 1000 nowych zakażeń, a my pobiliśmy go również w województwie lubelskim – przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski. – Liczba zakażeń jest związana z nowymi ogniskami. Wśród nich największym jest to w Ośrodku Szkolno-Wychowawczy w Tomaszowie Lubelskim. W tej chwili mamy tam potwierdzonych aż 66 pozytywnych wyników – tłumaczy.

Obecnie 273 osoby z tego ogniska przebywają na kwarantannie. Największa liczbę, bo ponad 150 uczniów stanowi grupa osób z Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim.

– Należy się liczyć z tym, że w tej liczbie jest też bardzo dużo osób zakażonych. Warto zwrócić uwagę, że jeden z nauczycieli, który otrzymał wynik dodatni pracował również w trzech innych szkołach. Od poniedziałku w tych szkołach będzie albo kształcenie całkiem zdalne, albo prowadzone w sposób mieszany – wyjaśnia wojewoda i podkreśla, że podjął już odpowiednie kroki, by zajęcia w takim trybie były prowadzone już od poniedziałku. Dodaje też, że trzeba się liczyć z tym, że wkrótce powiat tomaszowski i opolski mogą się znaleźć w żółtej lub czerwonej strefie.

Drugim ogniskiem epidemicznym, jakie zostało odnotowane minionej doby na terenie województwa lubelskiego jest ognisko rodzinne po zorganizowanym weselu, zgłoszone przez PSSE w Lublinie.

Na terenie województwa lubelskiego występuje 12 aktywnych ognisk. 6 z nich jest w fazie rozwojowej, 3 w fazie stabilnej, a 3 w fazie wygaszania. Są one w następujących powiatach: 1 nowe w powiecie tomaszowskim –w fazie rozwojowej, 3 w mieście Lublin, w tym 3 w fazie rozwojowej, 1 w powiecie kraśnickim w fazie rozwojowej, 2 w powiecie opolskim, 1 w fazie rozwojowej oraz 1 w fazie stabilnej, 1 w powiecie hrubieszowskim w fazie wygaszania, 2 w powiecie łukowskim, 2 w fazie stabilnej, 1 w powiecie puławskim w fazie wygaszania oraz 1 w powiecie łęczyńskim w fazie wygaszania.

Powiat tomaszowski

Ognisko Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim–nowe ognisko w fazie rozwojowej: liczba osób potwierdzonych w ognisku: 66, w tym 36 osób z personelu i 30 uczniów, liczba osób poddanych kwarantannie: 273, w tym 37 z personelu z Ośrodka Specjalistycznego oraz 54 wychowanków. Ze względu na pracę zakażonego nauczyciela kwarantanną objęto dodatkowo uczniów z 3 innych szkół: 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szarowoli, 8 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przeorsku oraz 156 uczniów z Zespołu Szkół Techniczno-Motoryzacyjnych w Tomaszowie Lubelskim.

Liczba osób poddanych nadzorowi epidemiologicznemu: 80

Liczba osób przebadanych: 137 (personel + wychowankowie SOSW)

Liczba osób hospitalizowanych: 4

Lublin

 • Ognisko po zorganizowaniu przyjęcia weselnego w Firleju –nowe ognisko w fazie rozwojowej. Liczba osób potwierdzonych w ognisku: 13. Liczba osób poddanych kwarantannie: 25. Liczba osób przebadanych: 22. Liczba osób zaplanowanych do badań: 8. Liczba osób hospitalizowanych: 0
 • Ognisko po przyjęciu zorganizowanym z okazji 18 urodzin, ognisko w fazie rozwojowej. Liczba osób w ognisku: 21
 • Ognisko po przyjęciu urodzinowym, ognisko w fazie rozwojowej powiązane z PSSE Kraśnik. Liczba osób potwierdzonych w ognisku: 11

Powiat kraśnicki

 • Ognisko w Centrum Dializ, ognisko w fazie rozwojowej. Liczba osób potwierdzonych w ognisku: 10

Powiat łęczyński

 • Kontakty rodzinne i zawodowe, ognisko w fazie wygaszania. Liczba osób w ognisku: 7

Powiat opolski

 • Ognisko w Domu Seniora w Chodlu, nowe ognisko w fazie rozwojowej. Liczba osób potwierdzonych w ognisku: 22
 • Ognisko rodzinne, ognisko w fazie stabilnej. Liczba osób w ognisku: 6

Powiat hrubieszowski

 • SPZOZ w Hrubieszowie w Oddziale Pulmonologii i Neurologii (oddziały połączone w związku z trwającym remontem), ognisko w fazie wygaszania. Liczba osób w ognisku: 29, w tym m.in. 9 pacjentów, 9 osób z personelu medycznego.

Powiat łukowski

 • Wycieczka do Chorwacji, ognisko w fazie stabilnej.Liczba osób w ognisku: 13
 • Przyjęcie weselne, nowe ognisko w fazie stabilnej. Liczba osób w ognisku: 17

Powiat puławski

 • Ognisko rodzinne, w fazie wygaszania. Liczba osób w ognisku: 6

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments