– W naszym województwie sytuacja epidemiczna nie wygląda najgorzej o czym świadczy wczorajsze zestawienie danych przy znacznym wzroście w skali całego kraju – przyznał na konferencji prasowej w czwartek rano Lech Sprawka, wojewoda lubelski. W środę (3 marca) w skali kraju odnotowano 15 698 przypadków. Dziś odnotowano 15 250 przypadków zakażenia koronawirusem, w tym w naszym województwie 477.

W województwie lubelskim wskaźnik zachorowań wynosi 2,38 na 10 tys. mieszkańców. Jest to 3 miejsce od końca w skali kraju. – Kierując się tym wskaźnikiem nie obejmą nas dodatkowe obostrzenia. Nie wyciągajmy jednak zbyt optymistycznych wniosków – zaznacza wojewoda.

– Prędzej czy później wariant brytyjski dotrze i do nas. Nie jesteśmy oderwaną enklawą – dodaje.

Wczoraj (środa) największy wskaźnik zachorowań był w powiecie świdnickim i wyniósł on 4,46. W powiecie parczewskim było to 4,34, w biłgorajskim 3,78. W Lublinie było to 3,24 i tu wskaźnik przekroczył 30 osób na 100 tys. mieszkańców. Najniższy wskaźnik, bo 0,85 odnotowano w powiecie janowskim.

Szpitale

W lubelskich szpitalach mamy 1708 łóżek covidowych, w tym 908 jest zajętych. W szpitalu tymczasowym na Targach Lublin, który jest szpitalem patronackim Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie obecnie przebywa 24 pacjentów. – Byłem pod wielką presją tego, żeby szpital stał się pasywny, bo jest za drogi. Życie ludzkie nie ma ceny, dlatego też powstrzymałem się z tą decyzją – dodaje wojewoda.

Szczepienia

Szczepienia w województwie lubelskim przebiegają w sposób prawidłowy w tych punktach gdzie są dostawy szczepionek. – Zakłócenia zdarzają się tylko w dostawach, ale te wynikają z opóźnienia zagranicznych dostaw Moderny i Pfizera – wyjaśnia.

Obecnie na terenie województwa lubelskiego pierwszą dawką zaszczepionych zostało już 200 tys. mieszkańców. Drugą, otrzymały 69 792 osoby. Przypominamy, że w naszym regionie mieszka 2 mln 100 tys. mieszańców.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments